Chełm: Podziel się żywnością z głodnymi, jadłodzielnia już funkcjonuje

  • 09.01.2022, 06:43 (aktualizacja 09.01.2022, 06:52)
  • AN
artur juszczak rozwija wstęgę przed jadłodzielnią
Jeżeli w lodówce i zamrażalniku już nic się nie mieści i nie ma szans, że uda się szybko zjeść to, co zostało po świętach, najlepiej podzielić się żywnością. Można to zrobić za pośrednictwem pierwszej w historii Chełma jadłodzielni, którą uruchomiło Chełmskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych. Pomysł spodobał się chełmianom, którzy już znoszą do tego punktu jedzenie. Są też i tacy, którzy się częstują.

Przed każdymi świętami kupujemy produkty żywnościowej bez opamiętania, jakby za chwilę miało jej zabraknąć, więc trzeba zrobić zapasy. Stoły świąteczne uginają się pod ciężarem jedzenia, a jemy coraz mniej. Powiększa się grupa Polaków dbających o kondycję i smukłą sylwetkę, więc przygotowane z takim poświęceniem jedzenie bardzo często się marnuje. Zwłaszcza że wielu potraw nie da się dłużej przechowywać. 

Co zrobić z produktami, których nie ma gdzie trzymać, kiedy nie mieszczą się już w zamrażalniku? Można je oddać potrzebującym. Z roku na rok w Polsce przybywa jadłodzielni. To specjalne, społeczne punkty (zazwyczaj półki i lodówki), w których każdy może umieścić jedzenie i każdy może je stamtąd zabrać. Taki punkt powstał przed świętami także w Chełmie. 

- Muszę przyznać, że ruch jest naprawdę spory. Półki zapełniają się i pustoszeją. To dla nas dowód na to, że inicjatywa była potrzebna i warto było ją zrealizować - mówi Artur Juszczak, prezes ChSIS. - Należy też dodać, że z jadłodzielni może skorzystać każdy, i to zupełnie za darmo, bez względu na status społeczny.

Główną ideą funkcjonowania tego typu punktów jest niemarnowanie jedzenia, którego w ostatnim czasie "naprodukowaliśmy" całkiem sporo. Chełmska jadłodzielnia będzie czynna cały rok, nie tylko w okresie świątecznym. Lista produktów, jakie można zostawić, jest naprawdę długa. Mogą to robić zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy czy restauratorzy.

- Zachęcamy do zostawiania żywności, która jest świeża i nie przekroczyła terminu ważności do spożycia określonej na opakowaniu lub takiej, która minimalnie przekroczyła datę trwałości – „najlepiej spożyć przed”, ale nie przekroczyła terminu przydatności do spożycia – „należy spożyć do” - wyjaśnia Juszczak.

Można przynosić też produkty zapakowane fabrycznie, takie jak: kasze, ryże, makarony, mąki, cukry, ciastka zapakowane, pieczywo i inne wyroby piekarnicze, warzywa i owoce, ryby w próżniowych opakowaniach, konserwy, przetwory, sery, jogurty, jedzenie domowe zapakowane. W punkcie nie zostawiamy surowego mięsa, jaj, alkoholu, przeterminowanej żywności.

Chełmska jadłodzielnia znajduje się na terenie targowiska przy ul. Popiełuszki. Jest dostępna w godzinach pracy obiektu, czyli od godz. 6 do 18, od poniedziałku do soboty.

- Wydaje się nam, że jest to dobra lokalizacja, ponieważ na targowisku punkt jest monitorowany. Jeżeli jednak będą do nas docierać sygnały, że dostęp do żywności jest utrudniony, zastanowimy się nad innym rozwiązaniem - dodaje Juszczak.

Jadłodzielnia ma swój profil na Facebooku. Wrzucane tam są wszelkie informacje na temat jej funkcjonowania, regulaminu itp.

Czytaj także: Charytatywne cięcie

 

baner do elektronicznego wydania super tygodnia

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe