Zmiany dla przyszłych kierowców

  • 06.01.2022, 10:08
  • MP
samochód nauki jazdy
Poprawa systemu szkolenia i egzaminowania kierowców to cel, jaki przyświeca resortowi infrastruktury. Szykuje się sporo zmian, które mają wejść w życie wraz z nowelizacją ustawy o kierujących pojazdami, a więc w czwartym kwartale 2022 r.

Jakich zmian można się spodziewać? Projekt zakłada m.in. możliwość odbywania szkolenia w formie kursu rozszerzonego z osobą towarzyszącą, która jest opiekunem prawnym osoby szkolonej. Dodatkowo w planach jest wprowadzenie obowiązkowego przedmiotu - wychowania komunikacyjnego - i to już w czwartej klasie szkoły podstawowej.

Kolejna zmiana na pewno nie ucieszy kursantów, ponieważ resort ma zamiar utajnić bazę pytań egzaminu teoretycznego. Ponadto młodych kierowców czeka dodatkowy kurs dokształcający w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Będą musieli odbyć go w okresie próbnym, między czwartym a ósmym miesiącem od chwili otrzymania prawa jazdy, jeśli w tym czasie popełnią przynajmniej dwa wykroczenia.

Ministerstwo Infrastruktury chce zmniejszyć częstotliwość warsztatów doskonalenia zawodowego dla instruktorów, wykładowców oraz egzaminatorów. Nowością ma być natomiast obowiązek odbycia warsztatów doskonalenia zawodowego przez instruktorów techniki jazdy. Resort przewiduje również rezygnację z podziału ośrodków szkolenia kierowców na zwykłe ośrodki oraz te spełniające dodatkowe wymagania.

Czytaj także: Pierwsze ofiary surowych mandatów

baner do e-wydania super tygodnia

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe