Kto wzbogaci się na ropociągu?

  • 29.05.2017, 18:46 (aktualizacja 02.06.2017, 10:18)
  • DBEZ
Kto wzbogaci się na ropociągu? zdjęcie poglądowe
Wiadomo już,m przez czyje działki będzie przebiegała rura i kto może liczyć na odszkodowanie. Radni gminy Leśniowice uchwalili dwa ostatnie dokumenty wieńczące prace planistyczne w związku z wyznaczeniem trasy ropociągu.

W miniony czwartek na sesji rady przyjęto dwa ważne dokumenty - stwierdzenie zgodności miejscowego planu zagospodarowania ze studium oraz miejscowy plan zagospodarowania. To otwiera drogę inwestorowi do podejmowania dalszych działań. Zanim koparki wyruszą w teren, każdy właściciel działki musi się na to zgodzić. Nie ma mowy o kupowaniu ziemi.

- Będą podpisywane dwa rodzaje umów. Jedna dotyczy dostępu do działki w trakcie budowy i odszkodowania za wszelkie zniszczenia. Druga, umowa o służebności, wiąże się z coroczną opłatą za to, że rura leży w ziemi - mówi Sergiy Skrypka, dyrektor generalny spółki Sarmatia.

Rura ropociągu będzie przebiegała przez miejscowości: Kol. Leśniowice, Leśniowice, Plisków i Kol. Plisków. Określono już dokładnie numery działek, które przetnie ropociąg. Wiadomo też, pod jakimi drogami i gdzie będzie przebiegał. Przetnie nawet rzeczki. Nie zmieni to ich biegu. Przeważnie rurociąg będzie kładziony na głębokości metra. Po wszystkim działki zostaną przywrócone do stanu pierwotnego. Odbudowane zostaną drogi, rzeczki będą płynęły jak poprzednio, a na polach będzie można nadal orać i siać.

Zobacz też: Matki z promilami opiekowały się dziećmi

Wraz z planem miejscowym wprowadzono zakazy, które mają chronić ropociąg przed uszkodzeniem. W odległości do 10 metrów z każdej strony nie będzie można stawiać budynków, szklarni, sadzić sadów, zakładać chmielników, kopać stawów ani nawet wycinać trwałych zakrzaczeń. Pojedyncze drzewa mogą być nasadzone już w odległości 5 metrów od ropociągu.

Tak jak poprzednio, za uchwałami planistycznymi zagłosowali wszyscy radni. Nie uwzględniono wniosku Moniki Mazur, by z głosowania wykluczyć radnych, którzy na budowie ropociągu skorzystają finansowo. Zdaniem radnej, przepisy zabraniają głosowania w swojej sprawie. Inaczej to zinterpretował wójt.

- Gdybyśmy wszystkich wykluczali, nie byłoby komu głosować. To nie dotyczy interesu radnego, ale problemów państwa. Nie dajmy się zwariować - nie zgodził się z radną Mazur wójt Wiesław Radzięciak.

Radna miała też wątpliwości dotyczące procedur związanych z uchwalaniem planu. Wyjaśniała je Aleksandra Wiśniewska, przygotowująca zmiany planistyczne.

Podobne uchwały są lub były wcześniej podejmowane w 18 innych gminach w Polsce. Mają związek z planowanym od lat projektem Euro-Azjatyckiego Korytarza Transportu Ropy Naftowej (EAKTR) z rejonu Morza Kaspijskiego do odbiorców w Europie. Po polskiej stronie granicy ma powstać ponad 270 kilometrów rurociągu.

Jakie miejscowości przetnie ropociąg?

Siedliszcze: Chojno Nowe Pierwsze, Chojno Nowe Drugie, Romanówka, Chojeniec, Wola Korybutowa Kolonia

Rejowiec Osada: Kol. Hruszów, Marynin, Czechów Kąt, Kicin, Elżbięcin

Rejowiec Fabryczny: Toruń, Liszno, Kanie, Wólka Kańska Kolonia

Leśniowice: Kol. Leśniowice, Leśniowice, Plisków i Kol. Plisków

Wojsławice: Stadarnia, Czarnołozy, Majdan Ostrowski

Siennica Różana: Wierzchowiny, Zwierzyniec, Stójło

Gm. Krasnystaw: Czarnoziem

Łopiennik Górny: Żulin

 

 

DBEZ

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe