Wystawa: Biskupi i duchowni uniccy

  • 05.01.2022, 06:38 (aktualizacja 05.01.2022, 06:52)
  • AN
szaty biskupów na stojakach
W kaplicy św. Mikołaja oglądać można najnowszą wystawę Muzeum Ziemi Chełmskiej prezentującą odkrycia archeologiczne w kryptach bazyliki. Ekspozycja "Biskupi i duchowni uniccy" to fragment historii naszego miasta.

Na wystawie zaprezentowano zabytki, które niedawno wróciły do chełmskiego muzeum po konserwacji i rekonstrukcji. Są to m.in. sutanny, szaty liturgiczne, orariony, stuły, a także inne elementy garderoby, również tej bardziej intymnej, takie jak jedwabne pończochy czy rękawiczki. Na wystawie zobaczymy też elementy ubiorów świeckich.

Dzięki przeprowadzonym analizom technicznym, wiemy, skąd pochodziły tkaniny i jak są datowane.

- Większość z nich to tkaniny XVIII-wieczne, m.in. z Francji - Lyonu i Włoch. Wiemy też, że odnowiona stuła uszyta została z tkaniny pochodzącej z Chin i datowanej na XVII wiek - wyjaśnia Natalia Jędruszczak, dyrektor Muzeum Ziemi Chełmskiej. - Ciekawym przykładem jest dosyć słabo zachowany fragment szaty liturgicznej. W technice i ornamentyce jest to tkanina turecka z końca XVI wieku.

Na wystawie zobaczyć można nie tylko szaty liturgiczne, ale również zakonserwowane fragmenty drewnianych trumien z metalowymi uchwytami.

Konserwacja została przeprowadzona w ramach realizowanego przez muzeum zadania, dofinansowanego ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

W listopadzie muzeum złożyło kolejny wniosek do ministerstwa o dofinansowanie wydawnictwa naukowego, które byłoby podsumowaniem badań prowadzonych w kryptach bazyliki w Chełmie w latach 2017–2019. 

Czytaj także: Eklektyczna płyta Eclecticów

baner do e-wydania super tygodnia

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe