Gm. Chełm: Jagodne już po zmianie granic

  • 05.01.2022, 06:55 (aktualizacja 07.01.2022, 15:44)
  • DBEZ
kadr z sesji rady gminy chełm
Od soboty wieś Jagodne jest już w gminie Chełm. Stu piętnastu mieszkańców czeka na zmiany. - Liczymy na to, że nareszcie do naszego sołectwa zawita cywilizacja! - mówi jeden z mieszkańców.

Nieoficjalnie wieś Jagodne powitano już na sesji czwartkowej. Uchwalając budżet gminy Chełm, radni uwzględnili wydatki na wykonanie projektów budowy dróg, wodociągu i oświetlenia ulicznego w tej miejscowości. A podobno projektanci pracę zaczęli już wcześniej. Czas ich goni, bo władze gminy chcą się pokazać z jak najlepszej strony.

- Projekty pozwolą nam później oszacować koszty budowy. Zobaczymy, jak będzie się rozwijać sytuacja ze środkami pomocowymi, a na takie liczymy. Życie pokaże, kiedy inwestycje będą realizowane. Może to być nawet ten rok. Na razie trzeba oszacować wydatki - mówi wójt gminy Chełm Wiesław Kociuba.

Sołectwo Jagodne ma powierzchnię 256 hektarów. W 2019 roku zorganizowano zebranie wiejskie, podczas którego podjęto uchwałę w sprawie włączenia swojej wsi do gminy Chełm. Następnie sołtys Andrzej Paszko wystąpił do wójta gminy Chełm z prośbą o realizację tej uchwały. Procedura dobiegła końca. Mieszkańcy wsi mają spore oczekiwania. Zdecydowali się odłączyć od gminy Sawin, bo ich zdaniem ten samorząd niedostatecznie dbał o infrastrukturę drogową i nie realizował wielu potrzebnych inwestycji.

- Z niecierpliwością na to przejście czekaliśmy. Mamy nadzieję, że cokolwiek zacznie się tu dziać. Potrzebne nam są  drogi, woda, gaz. Mamy nadzieję, że wszystko będzie dobrze - mówi były sołtys wsi i inicjator zmiany granic Andrzej Paszko.

Mieszkańcy Jagodnego mają nadzieję, że ich wieś rozwinie się, podobnie jak rozwinął się Janów. To również miejscowość podmiejska, pięknie położona przy lesie. Jeżeli będzie tam dobry dojazd, ceny działek budowlanych mogą wzrosnąć. Na to teraz liczą właściciele gruntów. Wielu mieszkańców ma też spore obawy. Zastanawiają się, czy będą musieli zmieniać dokumenty, a jeśli tak, to jakie. Sporo też spraw będą musieli załatwić w gminie Chełm. Dotyczy to na przykład złożenia nowych deklaracji na odbiór odpadów. Władze gminy zapowiadają, że już wkrótce zorganizowane zostanie spotkanie z mieszkańcami wsi, na którym wszystkie te kwestie będą wyjaśniane.

Czytaj także: Znów roszady w urzędzie miasta

baner do e-wydania super tygodnia

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe