Wybuchowe szaleństwo sylwestrowej nocy. Jak zadbać o nasze zwierzęta?

 • 29.12.2021, 11:27 (aktualizacja 30.12.2021, 07:07)
 • News4Media
Wybuchowe szaleństwo sylwestrowej nocy. Jak zadbać o nasze zwierzęta? iStock
Strzelanie petardami już się rozpoczęło, a właściciele psów i kotów mogą zauważyć u pupili oznaki zdenerwowania. Jak zadbać o zwierzęta w tę nadchodzącą wybuchową noc?

Wojewodowie już wydali decyzje, na mocy których używanie petard i fajerwerków jest zakazane. Wyjątkami są zorganizowane wydarzenia, podczas których materiałami wybuchowymi zajmują się profesjonaliści oraz 31 grudnia i 1 stycznia. To noc sylwestrowa, którą wiele osób postanawia uczcić wystrzeleniem fajerwerków. Już teraz policja wyjaśnia, że kupując takie produkty, trzeba sprawdzić, czy:

 • Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych i czy nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna,

 • Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają,

 • Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem,

 • Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi,

 • Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

Podczas samego odpalania należy m.in. upewnić się, czy lokalne przepisy nie zabraniają używania takich materiałów, zachować odpowiednią odległość od petard i trzeba wybrać miejsce z daleka od drzew czy linii energetycznych.

Co roku poważny problem w sylwestrową noc mają właściciele zwierząt. Głośny huk – kanonada, która może trwać nawet kilkadziesiąt minut – denerwuje psy i koty. Uciekają z domów, wyskakują przez okna, załatwiają się ze strachu na podłogę. Dlatego tak ważne jest zadbanie o swojego pupila w noc sylwestrową.

Najlepszym sposobem jest podanie zwierzęciu środka uspokajającego. Można udać się do weterynarza, który bez problemu dobierze odpowiedni lek do gatunku, rasy i masy zwierzęcia. Fachowcy zalecają, aby takiego środka nie podawać tuż przed północą. Psa lub kota należy „wyciszyć” już wcześniej i specyfik aplikować już trzy dni przed nastaniem nowego roku. Trzeba pamiętać, że wymuszona lekami zmiana zachowania dla zwierzęcia także może być dziwna i niepokojąca i trzeba go do tego przygotować.

Nie zaleca się podawaniu zwierzętom leków dla ludzi. Mogą być nieskuteczne, a nawet szkodliwe. Są inne sposoby na zadbanie o pupila w tę noc. Po pierwsze nie należy zostawiać go samego. Kiedy jednak zajdzie taka potrzeba, należy mu przygotować bezpieczne, odizolowane miejsce, w którym przeczeka sylwestrową kanonadę. Może to być np. posłanie w łazience.

Kolejne zasady to:

 • Nie wychodzi się z psem na spacer, gdy już zaczyna się strzelanie. Lepiej wyprowadzić go wcześniej,
 • Na obroży powinien mieś adresówkę, lub wyszyty numer telefonu właściciela – to na wypadek ucieczki,
 • Można zasłonić okna, aby zwierzę nie widziało wystrzałów fajerwerków,
 • Głośna muzyka zagłuszy huki,
 • Można psu podać smakołyki do gryzienia lub zabawkę, aby odwrócić jego uwagę.
News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe