Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama Bank Spółdzielczy

Gm. Chełm: W Stołpiu były inne wieże

Gmina Chełm planuje utworzyć w Stołpiu rezerwat archeologiczny. Będą tam schody i mostek przy źródle. Bardzo możliwe, że uda się też zrekonstruować kapliczkę, której pozostałości odkryto przy wieży. Zachodnia część zespołu wieżowego ma być jeszcze badana.
Gm. Chełm: W Stołpiu były inne wieże

Autor: fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Trwa opracowywanie wyników tegorocznych prac archeologicznych, które pod wieloma względami są rewelacyjne.

- Badamy okolice znalezionej już wcześniej, bardzo okazałej kapliczki. Pojawiły się też nowe rewelacyjne informacje o nowej, innej budowli z kamienia - mówi Stanisław Gołub, chełmski archeolog, który kierował badaniami. O istnieniu innej budowli świadczą elementy drewniane belki i deski. Znaleziono także ślady pożaru. - Wszystkie te dane pozwalają sformułować tezę, że biskup Susza miał rację, pisząc, że tam była nie tylko jedna wieża i gródek. Tam były inne budowle, wręcz mówił o wieżach - dodaje. 

Badania archeologiczne prowadzone były przy źródlisku o wdzięcznej nazwie Anna. Finansowane były przez gminę Chełm. Pierwsze podsumowania badań już się pojawiły. Szczegóły podał na profilu Facebook Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Tej jesieni w Stołpiu pogłębiono jeden z wykopów i go przedłużono. W jego części północnej odkryto jeszcze jedno źródło oraz znaleziono pozostałości bruku z płaskich kamieni. W przedłużeniu wschodnim wykopu udało się potwierdzić istnienie traktu z płasko układanych kamieni, który prowadził od kapliczki w kierunku wieży. W jego zachodniej części odkryto konstrukcję z kamieni. 

Dokończono też badania w obrębie pozostałości kapliczki. W fazie najstarszej miała wyjątkową konstrukcję architektoniczną. Jej murki z cegieł od strony południowej i zachodniej wzniesione były na starannie wykonanym fundamencie z kamieni, spajanych zmieloną, ilastą kredą, z otynkowaniem od wewnątrz. Zachowała się zniszczona podłoga ze specjalnie wykonanych cegieł palcówek, łączonych zaprawą wapienną, na której położono podłogę z desek. Uległy zniszczeniu w pożarze.

Zbadano także obrzeża nowo odkrytego przewróconego muru. Eksplorację obiektu utrudniał stale podnoszący się poziom wody. Podczas badań archeologicznych pomocy archeologom udzieliła Ochotnicza Straż Pożarna z gminy Chełm, która na bieżąco odprowadzała wodę do zlewni.

W zlewni źródeł, w pobliżu przepustu wodnego, znaleziono w wodzie kamienie ze śladami zaprawy. Może to świadczyć o pozostałościach innej, nieznanej budowli kamiennej, która stała kiedyś w pobliżu. Byłoby to dużą sensacją naukową. W trudnych warunkach pobrano próbki drewna do analizy dendrochronologicznej i wydobyto część zabytków, głównie ceramikę z XIII i XIV w. W przyszłym roku planowana jest kontynuacja badań archeologicznych, które m.in. pozwolą na opracowanie wytycznych do realizacji planowanego przez gminę Chełm małego rezerwatu archeologicznego.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama