Chełm: Jadłodzielnia na targowisku

  • 20.12.2021, 09:16
  • AN
Chełm: Jadłodzielnia na targowisku
Jadłodzielnia już stoi na targowisku przy Popiełuszki. Prawdopodobnie już od czwartku będzie można zapełniać jej półki nadwyżkami żywności, a potrzebujący jedzenia będą mogli się tam pożywić. Jest nadzieja, że wkrótce powstaną w Chełmie kolejne takie punkty.

Jadłodzielnia, którą zakupiło Chełmskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych, ma rozpocząć swoją działalność jeszcze przed świętami. Ustawiona została na terenie targowiska miejskiego przy ul. Popiełuszki. Będzie dostępna od godz. 6 do 18.

- Punkt będzie oznakowany, podobnie jak dojście do niego. Przy wejściu umieścimy regulamin, co można zostawiać, a czego nie można - wyjaśnia prezes stowarzyszenia Artur Juszczak. - Zależy nam bardzo, aby zasady korzystania z punktu były jasne i przejrzyste.

Niewykluczone, że w mieście powstawać będą kolejne punkty, w których będzie można dzielić się jedzeniem.

- Trwają rozmowy na ten temat z prezes Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej - dodaje Juszczak. - Jeśli jadłodzielnia na targowisku się sprawdzi, być może powstawać będą kolejne punkty. Mamy wiedzę, że bardzo dużo jedzenia marnuje się na osiedlach.

Temat Jadłodzielni wywołała na jednej z komisji stałych radna Edyta Rożek. Nie chodziło jej jednak o pomysł, jaki wyszedł od stowarzyszenia Juszczaka, ale o to, że w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie od dwóch miesięcy stoi lodówka, którą sfinansowały Bogdanka i Chełmskie Towarzystwo Samorządowe. 

- Prosimy miasto o wsparcie. Zbliżają się święta, fajnie byłoby, żeby taki sprzęt nie stał w magazynie - stwierdziła radna.

Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Monika Zaborek-Turewicz poinformowała, że do miasta nie wpłynął żaden wniosek od Chełmskiego Towarzystwa Samorządowego, ale od innego stowarzyszenia. 

- Pierwotnie stowarzyszenie planowało utworzyć taką jadłodzielnię w centrum miasta, przy deptaku, jednak z przyczyn formalnych - jest to strefa ochrony konserwatora – miasto wskazało inne miejsca. I z tego, co wiem, stowarzyszenie to prowadzi prace, aby punkt powstał przy jednym z targowisk - wyjaśniła dyrektor.

- Ja nie prosiłam o reklamę stowarzyszenia - oburzyła się taką odpowiedzią radna Rożek. - Mamy lodówkę i prosiłam miasto o wskazanie dla niej miejsca.

Zaborek-Turewicz stwierdziła, że nikogo nie reklamuje, stwierdza jedynie fakty. Po czym dodała, że dobrze byłoby, aby Chełmskie Towarzystwo Samorządowe jednak wniosek złożyło i obiecała, że reakcja urzędników będzie szybka.

Rożek poinformowała, że wnioskuje jako radna, ale zapewniła, że stowarzyszenie też odpowiedni wniosek złoży.

Z inicjatywy kolejnego stowarzyszenia cieszy się Artur Juszczak. 

- Będę szczęśliwy, jeśli inne organizacje pozarządowe także włączą się w tę inicjatywę - mówi pomysłodawca jadłodzielni w Chełmie. - Mam wszelkie dokumenty, które powstają przy tej procedurze i służę pomocą oraz kontaktami do ogólnopolskich organizatorów podobnych punktów. Cieszę się, że prawdopodobnie w najbliższym czasie powstanie kolejna jadłodzielnia.

 

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe