Samorządowcy hojni dla siebie

  • 16.12.2021, 08:53
  • DBEZ
Samorządowcy hojni dla siebie
Jeden po drugim włodarze gmin, radni i sołtysi dostają podwyżki. Nie dlatego, że za mało zarabiali czy też się o nie upomnieli, ale dlatego, że zmieniła się ustawa. Maksymalne wynagrodzenie wójta i burmistrza małej gminy wynosi 19 tys. 470 zł, a minimalne 13 tys. 936 zł brutto. Pieniądze należą się z wyrównaniem od 1 sierpnia.

W ubiegłym tygodniu w powiecie chełmskim odbyło się kilka sesji rad gmin. Niemal na każdej podejmowano uchwały w sprawie wynagrodzenia wójta. Podwyżki dostają wszyscy samorządowcy, bez względu na osiągnięcia. Także radni przyznają sobie wyższe diety. Rosną też stawki diet sołtysów wypłacane im za udział w sesjach.

 

Białopole

Więcej zarobi wójt Białopola Henryk Maruszewski. Podwyżkę przyjął z zażenowaniem.

- Nie ukrywam, że kiedy jest podejmowana uchwała o moim wynagrodzeniu, czuję się trochę zdeprymowany, jakbym tych pieniędzy nie zarobił, albo je jakoś inaczej pozyskał - stwierdził na sesji Maruszewski. Przyznał, że wynagrodzenie wójta wpływa też na to, że czuje się on doceniony. - Osobiście liczyłem na mniejsze wynagrodzenie - dodał.

Maruszewski wójtem jest już siódmą kadencję. Jak podkreślił przewodniczący, za jego kadencji bardzo dużo zostało w gminie zrobione. Nie dostał jednak możliwie najwyższego wynagrodzenia. W sumie wraz z dodatkami wójt Białopola będzie zarabiał 18 tys. 150 zł brutto.

 

Leśniowice

Podwyżkę też dostała wójt Joanna Jabłońska. Jej wynagrodzenie zasadnicze wynosi obecnie 9 tys. 160 zł. Dodatek dodatek funkcyjny ustalono na  2 tys. 500 zł, a dodatek specjalny - 3 tys. 498 zł. Dodatek za wieloletnią pracę ustalono  w wysokości 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. To daje razem 16 tys. 990 zł brutto. Na tej samej sesji podniesiono uposażenia sołtysów i radnych. Sołtysi za każdy udział w sesji rady gminy otrzymają 300 zł. Dieta przewodniczącego rady wynosi 1500 zł, wiceprzewodniczącego - 700 zł, a pozostałych radnych 600 zł.

 

Sawin

W gminie Sawin podwyżki objęły także strażaków ochotników. Będą dostawali 25 zł za każdą godzinę udziału w akcji i 10 zł za udział w szkoleniu pożarniczym. Dieta sołtysów wzrośnie do 200 zł. Wypłacana jest za udział w sesji. Radni  otrzymają po 350 zł. Pieniądze należą się za udział w sesji lub posiedzeniu komisji. Jeśli odbywają się w tym samym dniu - wypłacana jest tylko jedna dieta. Przewodniczącej rady Iwonie Wołoszkiewicz ustalono miesięczną dietę w wysokości 2 tys. zł. Wójt Dariusz Ćwir będzie zarabiał 15 tys. 495 zł brutto. Jak zwykle, temat finansów wzbudził w gminie duże kontrowersje. Niektórzy nowych stawek nie chcieli poprzeć, bo są zbyt wysokie, a w gminie nie ma na nie pieniędzy. Jedni nie zagłosowali za podwyżką dla radnych i przewodniczącej rady, inni byli przeciw wyższemu wynagrodzeniu wójta. Jeszcze inni uważali, że wójt dostał zbyt niskie wynagrodzenie. Radni nawzajem zarzucali sobie hipokryzję, bo chcieliby więcej zarabiać, ale przed kamerami temu zaprzeczają. 

- Tyle mieliśmy tych sesji i były one zmarnowane - przekonywała radna Dorota Żuk, opowiadając się za podwyżkami dla radnych, by poczuli większą odpowiedzialność za swoje działania.

- Gdy podniesiemy diety, to jeszcze większe pieniądze zostaną zmarnowane - odpowiedział jej wzburzony radny Łukasz Traczyński.

 

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe