Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Emka 3.2024 życzenia
Reklama Stachniuk Optyk

Chełm: Koło ratunkowe dla parku wodnego

Prezes Chełmskiego Parku Wodnego i Targowisk Miejskich Artur Juszczak oraz specjalista do spraw inwestycji i rozwoju Kamil Błaszczuk pojechali do Rzeszowa, aby podpatrzeć, jak funkcjonuje tamtejsze targowisko i jakie ekonomiczne rozwiązania stosuje spółka, która nim zarządza.
Chełm: Koło ratunkowe dla parku wodnego

Przedstawiciele spółki zajmującej się aquaparkiem i targowiskami uczestniczyli w rozmowach z władzami Wyższej Szkoły Prawa i Administracji na temat instalacji fotowoltaicznej, a także z dyrektorem Miejskiej Administracji Targowisk i Parkingów odnośnie funkcjonowanie tamtejszej spółki. Artur Juszczak liczy na to, że pewne sprawdzone pomysły uda się także wykorzystać w Chełmie.

- Wybraliśmy Rzeszów i tamtejszą WSPiA z uwagi na wyjątkową formę instalacji fotowoltaiki – tłumaczy prezes Juszczak. - Jej wyjątkowość polega na tym, że panele zostały ułożone na specjalnych konstrukcjach nad parkingiem. Wygląda to bardzo estetycznie, jest praktyczne, bo osłania samochody i przede wszystkim jest bardzo wydajne. Wystarcza do zasilenia dwóch budynków uczelni. Chcielibyśmy podobnie wykorzystać nasz parking przy parku wodnym.

Inwestycja w rzeszowskiej WSPiA kosztowała niespełna 5 mln zł, była realizowana w 2014 roku ze środków europejskich. Okazuje się, że realizacja fotowoltaiki na dachu Chełmskiego Parku Wodnego oraz wykorzystanie powierzchni parkingu pozwoliłoby w 100 proc. pokryć zapotrzebowanie obiektu na energię elektryczną. To z kolei wygenerowałoby oszczędności w wysokości prawie miliona zł rocznie. To szansa na poprawienie sytuacji finansowej spółki, która w trudnym 2020 roku odnotowała stratę w wysokości nieco ponad 1,2 miliona.

- Jesteśmy po wielu rozmowach z przedstawicielami różnych firm z branży fotowoltaicznej – mówi Juszczak. - Wszelkie wyliczenia wskazują, że gdybyśmy zdecydowali się wykorzystać nasz dach i parking, moglibyśmy ograniczyć rachunki za prąd do zera. To wielka szansa dla naszej firmy. Przy udziale środków zewnętrznych inwestycja mogłaby zwrócić się w niespełna dwa lata. Czekamy na ostateczny kształt RPO Województwa Lubelskiego i nową perspektywę środków unijnych. Czekamy na konkursy i będziemy ubiegać się o środki.

Planów na wygenerowanie zysku jest jednak więcej. Spółka chciałaby także wymienić pękające pokrycie dachowe na targowiskach na odpowiednio profilowane panele słoneczne i dostarczać w ten sposób także prąd kupcom. Podczas spotkania z władzami rzeszowskich targowisk omówiono kwestie funkcjonowania w czasie pandemii, działania inwestycyjne i potencjalne kierunki dalszego rozwoju.

- Wspólnie z kolegami z Rzeszowa mamy podobne problemy i zbieżne wyzwania. My jesteśmy na etapie planowania nowej inwestycji, a w Rzeszowie niedawno zakończono budowę targowiska – tłumaczy Juszczak.

Rzeszowski zarządca targowisk jest jednocześnie administratorem tamtejszych stref płatnego parkowania. Rzeszów zakończył niedawno potężną inwestycję w nowoczesny system obsługi stref parkowania i posiada jedne z najnowocześniejszych rozwiązań w kraju. Rzeszowskie strefy są jednymi z najtańszych w Polsce, a mimo tego ich zarządca ma ponad 6 milionów przychodu.

- Nie ukrywam, że gdyby nasze miasto zdecydowało się na wprowadzenie płatnych stref, to my, jako spółka, chcemy być gotowi do ewentualnej obsługi – informuje prezes Juszczak. - Takie rozwiązanie uwolniłoby miasto od dotowania naszej działalności.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamasłowianka baner
Reklama
Reklama
Reklama