Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Chełm: Gmina jest przeciw, miasto jeszcze głosuje

Do 7 grudnia trwają konsultacje zorganizowane przez władze miasta na temat przyłączenia do Chełma terenów, które obecnie leżą w gminie. Z kolei radni gminy Chełm negatywnie zaopiniowali pomysł zmiany granic. Tym samym poparli stanowisko mieszkańców, którzy podczas konsultacji społecznych zdecydowali, że nie chcą oddać miastu prawie 470 hektarów.
Chełm: Gmina jest przeciw, miasto jeszcze głosuje

Konsultacje, w których uczestniczą mieszkańcy Chełma i gminy Chełm, to pokłosie wielkiej awantury rozpętanej po tym, jak prezydent miasta ogłosił, że dojdzie do przyłączenia do Chełma ośmiu sołectw gminy Chełm. Mieszkańcy terenów, które miały być pierwotnie wchłonięte do miasta, zorganizowali protesty, pikiety i akcję plakatową, zdecydowanie sprzeciwiając się takiemu pomysłowi. W końcu wójtowi i prezydentowi udało się wypracować kompromis. Jest zielone światło na przyłączenie do miasta pięciu działek znajdujących się na terenie: Depułtycz Królewskich, Kozy Gotówki, Pokrówki, Rudki i Srebrzyszcza. Prezydent Chełma Jakub Banaszek chce tam utworzyć Euro-Park.

- To ważne, choć niezamieszkane grunty. Mieszkańcy mieli prawo wyrazić swoją opinię w tej sprawie i to zrobili - uważa wójt gminy Chełm Wiesław Kociuba.

Przypomnijmy. W konsultacjach wzięło udział ponad 2 tysiące 400 osób, co stanowi 20,65 proc. uprawnionych. Oddano 2 tysiące 339 ważnych głosów. Na "tak" było zaledwie 59 osób (2,42 proc.), wstrzymało się - 13. Zdecydowane "nie" pomysłowi prezydenta Chełma Jakuba Banaszka powiedziało 2 tysiące 267 mieszkańców gminy, czyli aż 93,10 proc. biorących udział w konsultacjach.

- Dobrze jest, jak jest. To grunty należące do naszego samorządu, dlaczego mamy się ich pozbywać. Niech prezydent Chełma inwestuje na terenach miejskich - powiedział nam pan Andrzej, mieszkaniec gminy.

Zdaniem gminnych radnych, brak zgody mieszkańców należy rozpatrywać w dwóch kategoriach. Po pierwsze, "jako wyraz sprzeciwu wobec pierwotnej wersji i formy wniosku złożonego przez prezydenta Miasta Chełm, której odbiór społeczny był jednoznacznie negatywny, bo naruszał zasady dobrosąsiedzkich relacjach". Po drugie, "jako sposób zamanifestowania pełnej podmiotowości mieszkańców gminy, tworzących wspólnotę samorządową".

- Prezydent Banaszek postawił mieszkańców i lokalny samorząd przed faktem dokonanym. Z nikim swoich pomysłów nie konsultował, nikogo nie zapytał o zdanie. Tak nie powinno być. Na dodatek chciał zabrać gminie działki, na których już teraz działają przedsiębiorstwa, inwestycyjnie dużo się dzieje. Nie mogliśmy się na to zgodzić - usłyszeliśmy od mieszkańców gminy.

Rada Gminy Chełm poparła mieszkańców. Na ostatniej sesji radni uznali, że choć rozumieją, że region musi się rozwijać i wzmacniać swój potencjał inwestycyjno-gospodarczy, to "w pełni szanują opinię wyrażoną przez większość mieszkańców w toku konsultacji społecznych".

Ich decyzja, wraz z wynikami konsultacji, została wysłana do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. To tam zapadnie o stateczna decyzja w sprawie zmiany granic miasta i gminy Chełm.

Konsultacje w mieście wciąż trwają. Głosować można za pośrednictwem dedykowanej platformy internetowej www.chelm.konsultuje.pl/konsultacje. Na stronie znajdują się wszystkie niezbędne informacje dotyczące całego procesu. Ankieta jest banalnie prosta, gdyż zawiera tylko jedno pytanie. Aby wziąć w niej udział, wystarczy dostęp do internetu.

Jeśli ktoś takim dostępem nie dysponuje, nie ma problemu. Miasto zapewnia możliwość wyrażenia opinii w utworzonych do tego celu punktach konsultacyjnych, w których są komputery. Pierwszy z nich urządzony został w Urzędzie Miasta Chełm przy ul. Lubelskiej 65. Korzystać z niego można w godzinach od 7.30 do 15.30. Drugi punkt znajduje się w Chełmskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Partyzantów 40. Otwarty jest w godzinach od 7.30 do 15.30. Trzeci zlokalizowany jest w siedzibie Chełmskiego Domu Kultury i można z niego skorzystać w godzinach 8-16.

Jeżeli decyzja w tej sprawie będzie pozytywna, zmiana granic miasta nastąpi 1 stycznia 2022 r.

Konsultacje miejskie trwają do 7 grudnia. Dotychczas wypowiedziała się ok. 500 uprawnionych. Mogą wziąć w nich udział wyłącznie mieszkańcy Chełma posiadający w dniu konsultacji czynne prawo wyborcze.

Miasto Chełm i gmina Chełm, w zawartym w październiku 2021 roku porozumieniu, uwzględniły zapis dotyczący powstania Euro-Parku i czerpania korzyści finansowych z jego funkcjonowania.

Władze Chełma, w związku z planowaną inwestycją, zobowiązały się do przekazywania, do końca każdego kwartału, na rzecz gminy Chełm 20 proc. uzyskiwanych dochodów z tytułu podatków i opłat lokalnych, z chwilą powstania obowiązku podatkowego związanego z rozpoczęciem działalności gospodarczej przez podmioty działające na terenie EURO PARK. Okres obowiązywania tego zapisu ustalono na czas nieokreślony.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama