Chełm: Lipa z lipą przy Stokrotce

  • 01.12.2021, 18:03
  • AN
Chełm: Lipa z lipą przy Stokrotce
Przy sklepie Stokrotka na Zachodzie rosła wiekowa lipa. Drzewo zostało ścięte, co oburzyło jedną z mieszkanek osiedla. - Było zdrowe, nie powinno zostać ścięte - mówi zdenerwowana. - Tak właśnie w miastach tworzy się betonozę.

Kobieta twierdzi, że drzewo miało w obwodzie 200 cm, co sugeruje, że mogło mieć nawet około 50 lat. Nie wyglądało na chore czy zagrażające bezpieczeństwu przechodniów. A jednak ktoś zdecydował o jego wycięciu.

- Lipa była zdrowa, o czym świadczy pozostawiony pień, który nie ma żadnych zacieków czy odbarwień. Jeśli miasto tak chce walczyć z jemiołą, to wkrótce czeka nas betonoza - mówi kobieta. - Drzewo nie miało ani suchych gałęzi, ani łamliwych konarów. Wiem, bo się nim interesowałam. 

Jak wyjaśnia Damian Zieliński z gabinetu prezydenta, wspomniane drzewo zostało usunięte na podstawie decyzji wydanej 7 października 2021 r. przez marszałka województwa. Zapadła po wizji lokalnej oraz w oparciu o przedłożoną dokumentację. Z opinii wynika, że lipa była w złej kondycji fitosanitarnej, pień był porażony pasożytem, a korona bez liści, silnie zaatakowana przez jemiołę.

- Z uwagi na lokalizację drzewa oraz jego stan zdrowotny, może ono stwarzać zagrożenie dla otaczającej infrastruktury czy przebywających w pobliżu ludzi podczas występujących anomalii pogodowych - czytamy w decyzji urzędu marszałkowskiego.

Z kolei Zieliński informuje, że firma, która wycinała drzewo, przekazała, że było ono suche, a podczas upadku pnia na ziemię kora sama odpadała i łamała się na kawałki.

 

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
fryzia
fryzia 03.12.2021, 05:56
ale baba wie lepiej
maciej
maciej 04.12.2021, 11:35
i ma racje, po co niszczyć przyrodę

Pozostałe