Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Chełmianie mają głos w sprawie zmiany granic

W środę rozpoczęły się miejskie konsultacje w sprawie zmiany granic administracyjnych Chełma. Teraz chełmianie mają prawo wyrazić opinię na temat planu włączenia do miasta terenów znajdujących się obecnie w gminie Chełm.
Chełmianie mają głos w sprawie zmiany granic

Głosować można za pośrednictwem dedykowanej platformy internetowej www.chelm.konsultuje.pl/konsultacje. Na stronie znajdują się wszystkie niezbędne informacje dotyczące całego procesu. Ankieta jest banalnie prosta, gdyż zawiera tylko jedno pytanie. Aby wziąć w niej udział, wystarczy dostęp do Internetu. Jeśli ktoś takim dostępem nie dysponuje, nie ma problemu. Miasto zapewnia możliwość wyrażenia opinii w utworzonych do tego celu punktach konsultacyjnych, w których udostępnione są komputery. 

- Pierwszy z nich urządzony został w Urzędzie Miasta Chełm przy ul. Lubelskiej 65. Korzystać z niego można w godzinach od 7.30 do 15.30. Drugi punkt znajduje się w Chełmskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Partyzantów 40. Otwarty jest w godzinach od 7.30 do 15.30. Trzeci zlokalizowany jest w siedzibie Chełmskiego Domu Kultury i można z niego skorzystać w godzinach od 8 do 16 - informuje Damian Zieliński z gabinetu prezydenta. 

Jak wynika z informacji dostępnych na platformie do głosowania, dzięki włączeniu do miasta terenów gminy, miasto zyska nowe, atrakcyjne obszary pod inwestycje. To konieczne, by móc zrealizować projekt budowy Euro-Parku. Chełm chce dzięki temu przyciągnąć do regionu inwestorów.

- Euro-Park, będący olbrzymią strefą aktywności gospodarczej, mógłby być wspólnie realizowaną inwestycją miasta oraz Agencji Rozwoju Przemysłu - czytamy w sieci. - Tereny, na których miałaby być realizowana inwestycja, znajdują się przede wszystkim w granicach miejscowości Depułtycze Królewskie oraz Srebrzyszcze i są niezamieszkane.

Jeżeli decyzja w tej sprawie będzie pozytywna, zmiana granic miasta nastąpi 1 stycznia 2022 r.

- Stajemy przed wielką szansą, która umożliwia nam dalszy rozwój naszego miasta, a co za tym idzie również całego regionu - przekonuje na platformie prezydent Jakub Banaszek. - Poszerzenie granic Chełma, pozyskanie nowych terenów o potencjalnie inwestycyjnym charakterze, których obecnie miastu brakuje, otwiera przed nami nowe perspektywy. Naszym celem jest utworzenie Euro-Parku, czyli strefy aktywności gospodarczej z prawdziwego zdarzenia, która przyciągnie dużych inwestorów i zagwarantuje tysiące nowych, tak bardzo potrzebnych, miejsc pracy. Nie mam wątpliwości, że głos "za" poszerzeniem granic Chełma będzie jednocześnie głosem "za" lepszą przyszłością kolejnych pokoleń całej Ziemi Chełmskiej.

Konsultacje trwają do 7 grudnia. W konsultacjach mogą wziąć udział wyłącznie mieszkańcy Chełma posiadający w dniu konsultacji czynne prawo wyborcze.

Miasto Chełm i gmina Chełm, w zawartym w październiku 2021 roku porozumieniu, uwzględniły zapis dotyczący powstania Euro-Parku i czerpania korzyści finansowych z jego funkcjonowania.

- Miasto Chełm, w związku z planowaną inwestycją pod nazwą Euro-Park, zobowiązuje się do przekazywania, do końca każdego kwartału, na rzecz gminy Chełm 20 proc. uzyskiwanych dochodów z tytułu podatków i opłat lokalnych, z chwilą powstania obowiązku podatkowego związanego z rozpoczęciem działalności gospodarczej przez podmioty działające na terenie EURO PARK. Okres obowiązywania tego zapisu ustala się na czas nieokreślony - brzmi jego treść.

W ramach porozumienia do miasta miałyby być włączone tereny znajdujące się w: Depułtyczach Królewskich, Kozie Gotówce, Pokrówce, Srebrzyszczu i Rudce.

 

Czym jest Euro-Park?

Euro-Park to kompleksowa strefa aktywności gospodarczej, zajmująca duże połacie terenów położonych na obrzeżach miast. W Euro-Parku lokują się głównie duże przedsiębiorstwa, międzynarodowe korporacje, które realizują swoje przedsięwzięcia w zakresie różnych branż, np. produkcyjnych, logistycznych i technologicznych. Euro-Park to przedsięwzięcie realizowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Obecnie tego typu strefa aktywności gospodarczej funkcjonuje w Mielcu, trwają również przygotowania do uruchomienia jej w Stalowej Woli. Chełm, dzięki włączeniu części terenów gminy Chełm o potencjalnie inwestycyjnym charakterze, mógłby być kolejnym miastem, w którym doszłoby do realizacji tego przedsięwzięcia.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama