Afera z paszportami covidowymi

  • 30.11.2021, 07:59 (aktualizacja 03.12.2021, 09:04)
  • (apm)
Afera z paszportami covidowymi
Członkowie grupy przestępczej sprzedawali fałszywe zaświadczenia poświadczające zaszczepienie się przeciwko Covid-19. Za taką usługę gang żądał od tysiąca do 1,5 tys. zł. Sprawa jest rozwojowa, policjanci wspólnie z prokuratorem ustalają osoby, które kupowały fałszywki. Być może klientami byli też mieszkańcy z naszego regionu.

Sprawę bada Lubelskie Centralne Biuro Śledcze i Prokuratura Krajowa. Na razie doszło do zatrzymania 11 osób, m.in. na terenie województwa lubelskiego. Policjanci potrzebowali kilku miesięcy, aby rozbić tę zorganizowaną grupę przestępczą.

Według ustaleń funkcjonariuszy członkowie gangu docierali do osób, które nie chciały się zaszczepić szczepionką przeciw Covid-19, ale chciały posiadać zaświadczenie potwierdzające takie zaszczepienie. Kolejnym etapem było wprowadzenie danych klienta do systemu. W ten sposób zainteresowani zdobywali tzw. paszporty covidowe upoważniające np. do wjazdu do niektórych państw. Za taką usługę klient płacił od tysiąca do 1,5 tysiąca złotych. Oczywiście samo zaświadczenie absolutnie nie chroniło przed chorobą, o czym przekonali się niektórzy klienci, ciężko przechodząc Covid-19.

Jak informuje lubelska policja, pierwsze uderzenie przeprowadzono na początku października na terenie województwa śląskiego i lubelskiego. Wówczas to policjanci CBŚP zatrzymali sześć osób (dwie kobiety i czterech mężczyzn). Przeszukano także miejsca zamieszkania podejrzanych oraz miejsce pracy jednej z zatrzymanych kobiet, zabezpieczając do analizy dokumentację medyczną. Wśród osób zatrzymanych jest mężczyzna podejrzany o zorganizowanie przestępczego procederu, osoba podejrzana o wprowadzanie danych do systemu, wyszukująca klientów oraz sami klienci. Drugie uderzenie miało miejsce w województwie śląskim i pomorskim, gdzie zatrzymano pięć osób.

W Lubelskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. korupcyjne, wyłudzenia poświadczenia nieprawdy i posługiwania się tym dokumentem. Zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej usłyszało ośmiu podejrzanych, w tym jeden mężczyzna -  kierowania tą grupą. Dodatkowo jedna z kobiet ma zarzut fałszowania dokumentacji.

 

(apm)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ENDY
ENDY 02.12.2021, 12:57
Policjanci i prokuratura ustalają dane fikcyjnie zaszczepionych osób; ale ***i już wiedzą że te osoby przeszły ciężko COVID :))))))

Pozostałe