Chełmskie muzeum obdarowane

  • 23.11.2021, 09:17
  • AN
Chełmskie muzeum obdarowane
Muzeum Ziemi Chełmskiej otrzymało niesamowity prezent. Jurgen Weichardt, znany krytyk niemiecki, podarował instytucji blisko 100 prac, które trafią do działu sztuki współczesnej i Galerii 72.

W pokaźnej kolekcji, którą otrzymała placówka, znalazło się 49 prac zmarłej żony darczyńcy Eugenii Gortchakovej. Są to zarówno obrazy na płótnie, jak i grafiki oraz fotografie. To kolejne prace tej artystki, które muzeum ma w swoich zbiorach.

Ponadto wśród podarowanych dzieł znalazły się prace graficzne, rysunkowe, malarskie na papierze wielu znakomitych Polaków, takich jak: Janusz Przybylski, Marek Radke, Aleksandra Jachtoma, Adam Myjak, Stanisław Fijałkowski, Barbara Gawdzik-Brzozowska oraz klasyków polskiej grafiki i rysunku: Haliny Chrostowskiej, Andrzeja Pietscha, Ryszarda Otręby, Jacka Sroki, Konrada Srzednickiego, Barbary Rosiak, Tadeusza Michała Siary, Stanisława Wejmana i wielu innych.

Weichardt przekazał również prace znakomitych artystów niemieckich (Hans Albert Walter, Horst Bartnig) i słowackich (Robert Urbasek, Rudolf Sikora).

- To wspaniały dar uzupełniający nasze zbiory o nowe prace autorów, których mamy, ale też takich, których nam brakowało. Nasz darczyńca już po raz drugi obdarował nasze muzeum - podsumowuje Natalia Jędruszczak, dyrektor muzeum. - Po raz pierwszy przekazał dar w 1996, złożony z 45 prac artystów niemieckich i z Europy środkowej oraz z Rosji. Jesteśmy dumni, że to właśnie do nas trafiły tak znakomite prace wybitnych artystów.

 

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe