Chełm: Radna przeciwko łączeniu szpitali

  • 22.11.2021, 08:43 (aktualizacja 26.11.2021, 08:04)
  • AN
Chełm: Radna przeciwko łączeniu szpitali
Chełmska radna sejmiku województwa Ewa Jaszczuk zaangażowała się w protest przeciwko koncepcji połączenia Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie, Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Radecznicy i Samodzielnego Publicznego Psychiatrycznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Celejowie. Jej zdaniem, na fuzji stracą przede wszystkim pacjenci i personel placówek.

Problem funkcjonuje w przestrzeni publicznej od kilku miesięcy. Zgodnie z opracowywaną przez marszałka województwa koncepcją, trzy placówki lecznicze miałyby stać się jednym podmiotem, choć funkcjonują w trzech różnych miejscowościach lubelskiego.

Pierwszą interpelację w sprawie trudnej sytuacji szpitali, które podlegają pod marszałka, radna Ewa Jaszczuk złożyła pod koniec września. Analizuje w niej wyniki finansowe lecznic i dzieli się swoimi obawami co do dalszego funkcjonowania placówek, które leczą mieszkańców całego regionu. W drugiej interpelacji, którą złożyła pod koniec października, przedstawia m.in. opinię związkowców szpitala w Radecznicy. Nie podchodzą do planów marszałka z optymizmem.

- Łączenie tych placówek nie ma żadnego uzasadnienia. Szpitale w Radecznicy i Celejowie są w dobrej kondycji finansowej, lubelski szpital ma zadłużenie. Jeśli lecznice zostaną połączone, odbije się to negatywnie, nie tylko na sytuacji finansowej dobrze prosperujących placówek, ale też na opiece chorych. Stracą pacjenci, a na to nie ma mojej zgody - tłumaczy Jaszczuk.

Jak podkreśla radna, nie ma też żadnej pewności, że fuzja trzech szpitali poprawi sytuację tego w Lublinie, że nie skończy się to jeszcze większym zadłużeniem i wzrostem kosztów.

- Należy też wziąć pod uwagę znaczne odległości między szpitalami, co będzie powodowało dodatkowe utrudnienia, które mogą generować dodatkowe koszty - czytamy w interpelacji radnej. - Z całą pewnością nie jest to dobry czas na takie eksperymenty, mamy pandemię, lubelskie odnotowuje jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności.

Pracownicy szpitala w Radecznicy przyjechali w ubiegłym tygodniu do Lublina, aby zamanifestować swoje niezadowolenie z planów marszałka. W proteście przed Urzędem Marszałkowskim w Lublinie wspierali ich politycy Stowarzyszenia Polska 2050, do którego należy również radna Jaszczuk.

Zobowiązania szpitali podległych pod urząd marszałkowski przekroczyły miliard złotych na koniec I półrocza tego roku, kilka z nich ma poważne problemy z utrzymaniem płynności finansowej i rentowności. Jednym z nich jest Szpital Neuropsychiatryczny im. prof. Mieczysława Kaczyńskiego, którego zobowiązania przekroczyły ok. 35 mln złotych, a rok ubiegły szpital zakończył wynikiem ujemnym powyżej 8 mln złotych.

 

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
zdrowy na ciele i umysle
zdrowy na ciele i umysle 22.11.2021, 15:46
radna obrotna - tam gdzie zadyma tam i ona he he . Ot taki PR na pokazac by pokazac ze cos robi

Pozostałe