Gm. Krasnystaw: Ekosukces producenta serów

  • 19.11.2021, 07:26
  • GD
Gm. Krasnystaw: Ekosukces producenta serów Jerzy Moń (w środku) produkuje z żoną sery ekologiczne od kilkunastu lat
Jerzy Moń z Krupego został laureatem konkursu Ekolubelskie 2021. Wraz z żoną Dorotą od kilkunastu lat zajmuje się produkcją serów podpuszczkowych z ziołami, ale początki ich gospodarstwa ekologicznego były inne.

- Gospodarzyć ekologicznie zaczęliśmy w 2004 roku. W tamtym czasie uprawialiśmy głównie truskawki. Areał dochodził nawet do jednego hektara. Mieliśmy też krowę. Ponieważ lubimy nabiał, wspólnie doszliśmy do wniosku, że zaczniemy robić sery typu podpuszczkowego na własne potrzeby - wspomina Jerzy Moń.

Początkowo częstowali wyrobami rodzinę i znajomych. Z czasem zgłaszały się do nich kolejne osoby, którym posmakowały sery z ziołami. I w jakimś stopniu to klienci wymusili na nich zwiększenie produkcji. Z powodu coraz większego zapotrzebowania powiększyli stado do 9 krów.

- Nie ukrywam, że poszliśmy w jakość, a nie ilość. Miesięcznie produkujemy około 100 kilogramów różnych produktów. Więcej nie jesteśmy w stanie. Asortyment mamy obecnie różny, począwszy od serów typu miękkiego z ziołami, po sery dojrzewające. Ostatnimi czasy zaczęliśmy robić jogurty naturalne z wsadem owocowym. Mamy coś pod upodobania smakowe każdego klienta - dodaje laureat konkursu.

Nagrodę przyznaną przez Urząd Marszałkowski w Lublinie odbiera jako potwierdzenie dotychczasowej pracy oraz motywację do dalszego działania. Warto dodać, że produkowane przez Moniów sery z ziołami i serek krupski w popiele, zostały wpisane na ministerialną listę produktów tradycyjnych. Niewykluczone, że w przyszłości znajdą się tam kolejne produkty z Krupego.

Poza Jerzym Moniem na podium znaleźli się rolnicy: Mateusz Umiński z gminy Tomaszów Lubelski, a także Jolanta i Tomasz Chlebkowie z gminy Opole Lubelskie. Komisja konkursowa wybrała laureatów spośród 11 kandydatów. Ze względu na sytuację epidemiczną plebiscyt odbywał się w tym roku bez wizytacji gospodarstw.

Ideą konkursu Ekolubelskie 2021 jest promowanie rolnictwa ekologicznego oraz nagradzanie najlepszych rolników i przetwórców. Z komunikatu organizatora wynika, że aktualnie w Lubelskiem funkcjonuje ponad 1600 gospodarstw ekologicznych, a około 400 kolejnych przestawia się na działania „eko”.

 

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe