Chełm: Popiół to nie plastik!

  • 19.11.2021, 07:02
  • AN
Chełm: Popiół to nie plastik!
MPGK rozdawało mieszkańcom Chełma pojemniki na plastik i szkło. Tymczasem chełmianie, zamiast wrzucać śmieci zgodnie z przeznaczeniem kontenerów, gromadzą w nich popiół. MPGK ostrzega, że niezastosowanie się do zasad prawidłowej segregacji będzie skutkowało naliczeniem podwyższonej opłaty za odpady.

W związku z rozpoczętym okresem grzewczym wielu chełmian, oprócz typowych śmieci, ma teraz do oddania też popiół. Zgodnie z harmonogramem jest od odbierany nieodpłatnie bezpośrednio z nieruchomości dwa razy w miesiącu w okresie od 1 października do 30 kwietnia.

- Obserwując praktyki chełmian w zakresie gromadzenia odpadów, zwracamy uwagę na coraz częściej powtarzające się nieprawidłowości. Dość częstym, nagannym zjawiskiem jest składowanie popiołu w pojemnikach przeznaczonych do zbierania metali i tworzyw sztucznych oraz szkła, przekazanych nieodpłatnie mieszkańcom przez spółkę - tłumaczy Katarzyna Langiewicz z MPGK. - Zastrzegamy, że wyrzucanie popiołu do żółtych i zielonych kubłów jest postępowaniem nieprawidłowym i tak zgromadzony popiół nie będzie odbierany, mimo oklejenia pojemnika informacją o zawartości popiołu.

Jednocześnie Langiewicz przypomina, że mieszkańcy biorący nieodpłatnie pojemniki w używanie zobowiązali się do ich używania zgodnie z przeznaczeniem tj. na zbiórkę metali i tworzyw sztucznych oraz szkła. Ponadto treść umowy zawiera także zobowiązanie do utrzymywania pojemników w należytym i niepogorszonym stanie.

- Mieszkańcy przekazujący popiół z palenisk domowych powinni zaopatrzyć się we własnym zakresie w osobny, standardowy pojemnik służący do jego gromadzenia. Może on mieć dowolny kolor inny niż żółty, niebieski, zielony i brązowy, dodatkowo oznaczony napisem „popiół” oraz musi być przystosowany do mechanicznego załadunku i odbioru - tłumaczy Langiewicz. - Istnieje także możliwość samodzielnego wywozu popiołu poza harmonogramem i nieodpłatne przekazanie go do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Bieławin 5 w Chełmie.

Pracownicy MPGK podczas odbioru odpadów z nieruchomości prowadzą obecnie kontrolę worków i pojemników do selektywnej zbiórki pod kątem gromadzenia w nich odpadów zgodnie z ich przeznaczeniem.

- Niezastosowanie się do zasad prawidłowej segregacji skutkuje wszczęciem postępowania administracyjnego w celu naliczenia podwyższonej opłaty, co należy do kompetencji pracowników Urzędu Miasta Chełm - przestrzega zarząd spółki.

 

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
PerreDolnienTty
PerreDolnienTty 20.11.2021, 14:47
Co za gównoburza !!!!! Pojemnik (przynajmniej ten ze zdjęcia) jest nieuszkodzony. Przyklejona taśmą kartka z zawartością. To chyba dobrze, że nie porysowany czy pomalowany sprayem. Lepiej, że popiół jest w jednym pojemniku a nie w dziesięciu foliowych torbach? Czyż nie?

Pozostałe