Milion dla Fajsławic za promocję szczepień

  • 17.11.2021, 08:34
  • GD
Milion dla Fajsławic za promocję szczepień
W powiecie krasnostawskim za najwyższy wskaźnik szczepień, wykonanych od początku sierpnia do końca października, urząd wojewódzki nagrodził trzy gminy: Fajsławice, Kraśniczyn i Krasnystaw. Samorządy będą miały niemałe pieniądz na walkę z Covid-19.

Na początku sierpnia w gminie Fajsławice było zaszczepionych 34 proc. mieszkańców, a na koniec października wskaźnik wzrósł o 9,8 proc. Wójt podkreśla, że jego samorząd nie tylko w czasie trwania konkursu zwracał szczególną uwagę, żeby poziom wyszczepienia mieszkańców był jak największy. Wylicza, że kilka razy przyjeżdżał do gminy szczepieniobus Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Do akcji przyłączyło się również Koło Gospodyń Wiejskich w Ksawerówce wraz z ochotniczą strażą pożarną. Wójt wspomina o zaangażowaniu parafii.

- Wszyscy razem namawialiśmy do szczepień. Myślę, że zwiększy to bezpieczeństwo naszych mieszkańców w tym okresie pandemicznym, a dodatkowo otrzymamy 1 milion złotych na działania związane z covidem. Jeszcze nie zastanawialiśmy się, na co konkretnie przeznaczymy te pieniądze, ale na pewno wydatkujemy je zgodnie z regulaminem konkursu - komentuje wójt Janusz Pędzisz.

Za drugie miejsce w powiecie krasnostawskim gmina Kraśniczyn ma otrzymać pół miliona złotych. Wskaźnik szczepień wzrósł tam o ponad 6,9 proc.

- Na ten sukces złożyło się wiele czynników: przede wszystkim dobra współpraca punktu szczepień przy Centrum Medycznym „Twój Lekarz” w Kraśniczynie, pracowników gminnego ośrodka pomocy społecznej oraz mieszkańców. Ważną rolę pełnili również druhowie strażacy z Drewnik i Kraśniczyna w zapewnieniu transportu na szczepienia oraz panie z koła gospodyń w Bończy, które zorganizowały festyn „Szczepimy się z KGW”. Nagrodę wydamy na działania związane z przeciwdziałaniem COVID-19, ale jest jeszcze zbyt wcześnie, aby wskazać konkretny cel - mówi wójt Monika Grzesiuk.

Trzecie miejsce zajęła gmina Krasnystaw. Na jej konto wpłynie 250 tysięcy złotych. W ciągu trzech miesięcy zaszczepiło się tam prawie 6,2 proc. mieszkańców.

- Mamy pewne pomysły, na co wydać te pieniądze. Musimy jednak to skonsultować z odpowiednimi instytucjami, aby nie wydać czegoś niezgodnie z przeznaczeniem. Jeśli chodzi o wynik konkursu, to powiem szczerze, że jestem zaskoczona. Nasza gmina ma bowiem jeden z najniższych wskaźników w pełni zaszczepionych mieszkanców w powiecie krasnostawskim. Wzrost nastąpił w ostatnich trzech miesiącach, co zbiegło się w czasie z wieloma działaniami i akcjami informacyjnymi na temat szczepień - informuje wójt Edyta Gajowiak-Powroźnik

Według statystyk z 12 listopada, poziom w pełni zaszczepionych mieszkańców w powiecie krasnostawskim jest następujący: miasto Krasnystaw - 48,6 proc., Gorzków - 46,9 proc., Łopiennik Górny - 44,5 proc., Rudnik - 44,4 proc., Fajsławice - 44,1 proc., Kraśniczyn - 41,9 proc., Izbica - 41,6 proc., Żółkiewka - 41,3 proc., gm. Krasnystaw - 39,1 proc., Siennica Różana - 38,1 proc.

 

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Medyk
Medyk 17.11.2021, 21:50
Ten konkurs to farsa, pieniądze dostały gminy, które nie są nawet w trójce najlepiej wyszczepionych gmin w powiecie. Co z gminami, które wcześniej osiągnęły wysoki poziom wyszczepienia. Nigdzie nie przekroczono progu 50%

Pozostałe