Dorohusk: Polskie i amerykańskie służby zatrzymały poszukiwanego cyberprzestępcę. 22-latkowi grozi 100 lat więzienia

  • 15.11.2021, 09:38
  • Źródło: https://www.gov.pl/
Dorohusk: Polskie i amerykańskie służby zatrzymały poszukiwanego cyberprzestępcę.… https://www.gov.pl/
22-letni obywatel Ukrainy, Jaroslaw Wasinskij, oskarżony o liczne przestępstwa został zatrzymany na przejściu granicznym w Dorohusku. Ujęcie go to wynik współpracy polskich i amerykańskich służb, m.in. ABW i FBI.

Jaroslaw Wasinskij jest on oskarżany o cyberprzestępczość polegającą m.in. na nieautoryzowanym dostępie do danych chronionych poprzez instalowanie złośliwego oprogramowania, paraliżowaniu systemów informatycznych po zaszyfrowaniu danych, a następnie wymuszaniu opłat.

- Należy on do cyberprzestępczej grupy REvil, która przeprowadzała ataki ransomware Sodinokibi/Revil na instytucje i firmy. Wymieniony jest podejrzewany o udział w ataku Kaseya, który miał dotknąć nawet 1500 przedsiębiorstw. REvil stał m.in. za wieloma atakami na amerykańskie firmy, w tym największą na świecie firmę mięsną JBS, która w wyniku tego musiała na kilka dni zamknąć zakłady w USA i innych krajach – ostatecznie zapłaciła 11 mln USD okupu - informuje Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

Zatrzymanie nastąpiło m.in. w wyniku współpracy polskich i amerykańskich służb i organów ścigania, w tym ABW i FBI, podjętej po wydaniu w sierpniu 2021 r. przez amerykańską prokuraturę nakazu aresztowania obywatela Ukrainy. Po zatrzymaniu prokurator generalny USA poinformował o złożeniu wniosku o ekstradycję podejrzanego.

- Amerykański Departament Sprawiedliwości wniósł do tej pory 11 zarzutów przeciwko mężczyźnie, którego działania wymierzone były w podmioty działające w USA, w tym w firmę informatyczną Kaseya z Miami oraz firmy z nią współpracujące. Poinformował także o przechwyceniu 6,1 mln USD zapłaconego okupu. W przypadku skazania grozi mu do 100 lat więzienia. Współpraca ABW z FBI, mająca na celu zatrzymanie cyberprzestępcy, w ocenie obu stron przebiegła wzorowo.

 

Źródło: https://www.gov.pl/

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
abcd
abcd 17.11.2021, 09:14
Szacunek dla gościa, łeb jak sklep i to wielkopowierzchniowy. Jeśli FBI go nie zatrudni, tylko wsadzą do puchy, to będzie głupota.

Pozostałe