Gm. Chełm: Lipy zapisane do lekarza drzew

  • 10.11.2021, 08:32
  • DBEZ
Gm. Chełm: Lipy zapisane do lekarza drzew
Dwie pomnikowe lipy z parku podworskiego w Stawie będą miały wykonane specjalistyczne zabiegi pielęgnacyjne. Kosztować będą 5 tys. 200 zł. Zapłaci gmina Chełm.

- Na terenie gminy Chełm mamy 8 pomników przyrody, z tego dwa znajdują się w miejscowości Staw - mówi Mirosław Mysiak, dyrektor wydziału rolnictwa, ochrony środowiska i obrony cywilnej.

Mowa o dwóch potężnych lipach, które ochroną objęto w 1987 roku. Wtedy ich obwód pnia wynosił ponad 600 cm. Obecnie mają już w obwodzie ponad 700 cm.

- Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody organem ustanawiającym pomniki przyrody jest rada gminy. Wobec tego każdy przewidywany zakres prac na tym pomniku wymaga uzgodnienia z Radą Gminy Chełm - dodaje Mysiak.

Takie uzgodnienia odbyły się podczas ostatniej sesji. Podjęto wówczas uchwałę w sprawie przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjno-konserwatorskich. Na ich wykonanie zgodę wyraziła również właścicielka nieruchomości. Prace mają się rozpocząć po 15 listopada. Wykona je specjalistyczna firma.

- Muszę przyznać, że drzewa widziałem. Są naprawdę okazałe. Warto je zobaczyć. Wymagają wykonania zabiegu. Jest niezbędny - zapewnia Mysiak.

Prace będą polegały na usunięciu obumarłych konarów, jemioły, wykonaniu wiązań elastycznych między konarami, aby wytrzymały silne wiatry. Ich zlecenie ma związek z kontrolą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie Delegatura w Chełmie, która odbyła się 22 lutego w zabytkowym parku w Stawie. W zaleceniach pokontrolnych stwierdzono, iż w obrębie całego parku znajduje się wiele martwych i zamierających drzew, m.in. porażonych grzybami i jemiołą. Ekspertyza dentrologiczna lip potwierdziła konieczność poprawy ich stanu poprzez przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych.

 

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe