Gm. Sawin: Wójt w blasku fleszy ustąpił o złotówkę

  • 10.11.2021, 08:10
  • DBEZ
Gm. Sawin: Wójt w blasku fleszy ustąpił o złotówkę
Radni uchwalili podwyżkę cen śmieci. Jest niższa, niż początkowo zakładano. Podstawowa stawka to 13 zł od osoby, a mogło być znacznie drożej, gdyby nie zapytano wójta o zdanie.

Jak policzyła skarbnik, w ciągu tego roku do gminy wpłynie w ramach opłaty za śmieci 480 tys. zł. Planowane wydatki w związku z wywozem śmieci to ponad 800 tys. zł. Ta różnica musi zostać pokryta z budżetu gminy.

- Czeka nas w przyszłym roku przetarg na wywóz śmieci. Wszystko idzie do góry, więc jeszcze więcej będziemy musieli dołożyć - wyjaśniała na sesji skarbnik Elżbieta Kamela.

Podstawowa stawka za wywóz śmieci w przyszłym roku miała wynosić 14 zł od osoby. Taka kwota znalazła się w projekcie uchwały. Ponieważ jednak to i tak nie wystarczyłoby na zapłacenie faktur i pokrycie wszystkich kosztów gospodarowania odpadami, większość radnych zgodziła się na 15 zł. Było to już ustalone na komisjach. Na sesji pytano jeszcze o zdanie radnych i sołtysów. Wielu uważało, że podwyżka będzie zbyt drastyczna i że niektórzy mieszkańcy przestaną regulować swoje należności, bo ich nie będzie na to stać. Już teraz wielu ma zaległości w opłatach śmieciowych i gmina nie ma możliwości tego długu od nich wyegzekwować. Czy przekonali tym wójta Dariusza Ćwira? Nie wiadomo. Nieoczekiwanie na sesji wójt stwierdził, że w zasadzie był za niższymi opłatami za śmieci. Dopytany o szczegóły zawnioskował, by stawka podstawowa wynosiła 13 zł.

- Gdzieś zaoszczędzimy. Drogi nie zrobimy, albo coś jeszcze... - skomentowała tę propozycję wójta skarbnik Kamela.

- W projekcie uchwały wójt proponował stawkę 14 zł, teraz zszedł do 13 zł. Ja uważam, że należy do tego wniosku się przychylić. Wójt jest gospodarzem, doskonale wie, jakie koszty są w naszej gminie. Mam nadzieję, że 13 zł wystarczy nam na cały 2022 rok - poparła wniosek wójta przewodnicząca Iwona Wołoszkiewicz.

Nie wszystkim to ustępstwo się podobało. Nikt jednak nie zaproponował wyższych stawek.

- Panie wójcie, doskonale pan wie, że godzi się na powiększanie deficytu! - zdenerwował się radny Wojciech Adamowicz - Powiedźcie mi, skąd weźmiecie na Polski Ład, na wkład własny do wodociągowania? Znowu będzie płacz, bo nie ma pieniędzy. Albo dokładamy do śmieci, albo robimy inwestycje i polepszamy byt ludziom - zwrócił się do radnych Adamowicz. Dodał przy tym, że nagle pan wójt, na sesji, w blasku fleszy i kamer chce grać dobrego dla mieszkańców. Skoro jednak wójt uważa, że ta stawka jest wystarczająca, to nad taką radni będą głosowali.

Uchwałę w sprawie ceny śmieci przyjęto ośmioma głosami za, przy pięciu wstrzymujących się.

Od 1 stycznia w gminie Sawin będzie obowiązywała opłata za wywóz śmieci w wysokości 13 zł od mieszkańca, przy liczbie domowników do czterech osób. 9 zł miesięcznie trzeba będzie zapłacić za piątego i szóstego mieszkańca, a 6 zł za siódmego i każdego następnego. Przy tym będzie obowiązywała zniżka w wysokości 1,20 zł od osoby za kompostowanie bioodpadów. By skorzystać z tej ulgi, trzeba będzie założyć kompostownik i na nowo wypełnić i złożyć w gminie druk deklaracji.

Co ciekawe, większość radnych nie wyraziła zgody na pokrycie części kosztów gospodarowania odpadami z budżetu gminy. Uchwała w tej sprawie nie została podjęta.

 

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe