Zasiłek na dziecko na kwarantannie

  • 05.11.2021, 10:03
  • (apm)
Zasiłek na dziecko na kwarantannie
– Raz w szkole, raz w domu, albo nauczanie zdalne, albo kwarantanna. Dzieci są skołowane, ale nam rodzicom też ciężko się w tym odnaleźć – mówi pani Anna, mama 7-letniego Krzysia. – Dziecka samego w domu nie zostawię, gdy nie jest na kwarantannie, a uczyć się ma przy komputerze, a z tego, co wiem, nie przysługuje mi zasiłek, więc muszę brać urlop…

To niestety problem wielu rodziców podczas pandemii. Kiedy przysługuje im zasiłek opiekuńczy? Na to pytanie poprosiliśmy o odpowiedź regionalnego rzecznika ZUS.

Okazuje się, że ubezpieczony rodzic może skorzystać z zasiłku opiekuńczego na dziecko, gdy jest ono chore albo objęte izolacją domową lub kwarantanną.

Może też otrzymać zasiłek, gdy musi zaopiekować się zdrowym dzieckiem w wieku poniżej 8 lat z powodu niespodziewanego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły. Zamknięcie placówki uznaje się za nieprzewidziane, jeśli rodzic dowiedział się o nim w terminie krótszym niż 7 dni przed zamknięciem.

Jak powiedziała nam Małgorzata Korba, regionalna rzeczniczka ZUS w województwie lubelskim, zasiłek przysługuje, jeśli nie ma innych osób, które mogą zapewnić opiekę dziecku. Wyjątkiem są chore dzieci do 2 lat – w ich przypadku zasiłek przysługuje, nawet jeśli w domu są inni członkowie rodziny, którzy mogliby zaopiekować się maluchem.

Liczba dni, za które przysługuje zasiłek opiekuńczy, zależy od wieku i niepełnosprawności dziecka. Zasiłek opiekuńczy można otrzymywać maksymalnie przez: 60 dni w roku kalendarzowym - jeśli opieki wymaga chore dziecko do ukończenia 14 lat lub zdrowe dziecko do ukończenia 8 lat; 14 dni w roku kalendarzowym - jeśli opieki wymaga chore dziecko w wieku od 14 lat; 30 dni w roku kalendarzowym - jeśli opieki wymaga chore dziecko z niepełnosprawnością w wieku od 14 do 18 lat.

 

(apm)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe