Kiedy zaleją 11 tysięcy działek?

  • 04.11.2021, 09:18
  • GD
Kiedy zaleją 11 tysięcy działek?
Wraca temat budowy olbrzymiego akwenu w gminach: Krasnystaw, Łopiennik Górny, Rejowiec Fabryczny i Trawniki. Przedstawiciele lubelskiego oddziału Wód Polskich zaprezentowali samorządowcom najnowszą koncepcję programowo-przestrzenną inwestycji szacowanej na 570 mln zł.

Spotkanie konsultacyjne odbyło się 22 października w Urzędzie Gminy Krasnystaw. Pierwsze koncepcje zbiornika Oleśniki pojawiły się już w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, a ostatnia pochodzi z 2014 roku. Nową, niezależną od poprzednich, wykonuje firma Bipromel, a inwestorem jest Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”.

W obecnej koncepcji są dwa warianty zbiornika o powierzchni 1,4 tys. hektarów, zapora główna upustowa w Trawnikach oraz zapora działowa zbiornika górnego w Borowicy w pobliżu mostu lub na moście (w zależności od wariantu) nad rzeką Wieprz. W zaporze upustowej planowane są dwie elektrownie wodne wyposażone w wolnoobrotowe turbiny Archimedesa.

Całkowity koszt inwestycji szacuje się na 570 mln zł. Sama dokumentacja to 75 mln zł. Orientacyjny czas jej opracowania to około 3-4 lata. Zbiornik obejmowałby zasięgiem działki w 22 obrębach geodezyjnych w powiatach: świdnickim, chełmskim i krasnostawskim.

 

Lepiej drożej i bez problemów

Ponad połowa działek znajduje się w gminie Łopiennik Górny. Wójt Artur Sawa opowiada się za pierwszym wariantem, który zawiera utrzymanie drogi na koronie zapory.

- Drugi wariant bez zapory działowej w Borowicy dzieli gminę i mieszkańców oraz przewiduje bardzo odległe przejazdy w gminach sąsiednich. Droga przez rzekę Wieprz to bardzo ważny ciąg komunikacyjny łączący zachodnią część gminy ze wschodnią. Zapewnia również połączenie powiatów krasnostawskiego i chełmskiego. Ponadto zwróciłem uwagę na zabezpieczenie miejscowości Dobryniów poprzez ewentualne wydłużenie zapory bocznej polderu Dobryniów oraz odpowiednie umocnienie linii brzegowej całej miejscowości - komentuje wójt Sawa.

Zbiornik w gminie Krasnystaw, przy maksymalnym spiętrzeniu wody, może sięgać do Stężycy Kolonii w pobliżu granicy z miastem.

- Wszyscy wójtowie obecni na spotkaniu konsultacyjnym opowiedzieli się za pierwszym wariantem, czyli budową zbiornika wstępnego i głównego. W takim przypadku koszt byłyby oczywiście trochę większy, ale utrzymanie obecnego układu komunikacyjnego nie wiązałoby się ze znaczącymi utrudnieniami dla mieszkańców - mówi wójt Edyta Gajowiak-Powroźnik.

 

Zyskałby cały makroregion

W gminie Rejowiec Fabryczny zbiornik zająłby około 1 tys. działek w miejscowościach: Toruń, Liszno Kolonia i Leszczanka, czyli na terenach pomiędzy rzeką i kanałem Wieprz-Krzna.

- Są to grunty przede wszystkim łąkowe, część jest zalesiona. Niektóre działki są wykorzystywane rolniczo, ale gleby są słabej, piątej i szóstej klasy. W ostatnich latach są wyłączane z produkcji. W czaszy zbiornika znajduje się jeden budynek mieszkalny położony przy kanale w Lisznie. Projektanci mają jeszcze rozważyć, czy trzeba wykupić te grunty i nieruchomości. Mieszkańcy nie są jednak przeciwni tej inwestycji, bo ten temat poruszany jest od dłuższego czasu - informuje wójt Zdzisław Krupa.

Uczestnicy spotkania konsultacyjnego doszli do wspólnego wniosku, że powrót do koncepcji budowy zbiornika Oleśniki to iskierka nadziei, że rządzący oraz zarządzający akwenami zauważą potrzebę retencji, zabezpieczenia województwa w wodę, wytwarzania czystej energii. Byłaby to również wielka szansa do rozwoju regionu w zakresie turystyki i rekreacji.

- Przedstawienie koncepcji programowo-przestrzennej oraz dyskusja są bardzo ważne dla naszej gminy, choć droga do ewentualnej budowy takiego zbiornika jest bardzo odległa. Niemniej cieszymy się, że temat jest zauważony na poziomie wojewódzkim - mówi Daniel Baj, wójt gminy Trawniki.

 

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
A skad? Ze wsi
A skad? Ze wsi 09.04.2022, 20:33
Uczęszczałem jeszcze do szkoły podstawowej gdy wielkie plany na tablicy rozwieszono obok budynku gminy. I co? A no nic. Temat widocznie zastępczy. Obecnie nie mam juz 14 czy 15 laf tylko 54. Jestem za budowa takiego zbiornika. Byłby to skok cywilizacyjny dla okolicy. Zrobcie wreszcie ten zbiornik bo ja wiecznie nie bede żył, a chciałbym móc jeszcze złowić tam choćby jedną rybkę.
Bartek
Bartek 04.12.2021, 13:31
najlepiej wszystko zalać, z Krasnegostawu zrobić wyspę. Miasto stanie się atrakcją turystyczną
Nierrob
Nierrob 09.04.2022, 20:37
Miasto powinno takim być "człowieku". Atrakcyjnym miejscem na mapie. Rezerwaty sa w innym miejscu. Budować! Co się wybuduje to zostaje dla przyszłych pokoleń. Nierobom stop.
Lomate
Lomate 11.11.2021, 14:08
Bardzo dobry pomysł. Tylko przyspieszcie realizację. Region zyska turystycznie, poprawi się klimat, podniesie poziom wód gruntowych.
Wschody i zach
Wschody i zach 05.11.2021, 17:42
To już lepsze lustro wody, niż te lustrzane pola fotowoltaiki. Najlepiej upiec trzy pieczenie na jednej patelni i zrobić elektrownię wodną... Bo węgla zabraknie, po zakazach!

Pozostałe