Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Chełm będzie miał wyspę w gminie

Katarzyna Lewandowska, Kinga Farian oraz Aneta Lewińska - te trzy kobiety po piątkowej sesji w gminie Chełm dostały kwiaty i podziękowania za to, że przyczyniły się do osiągnięcia kompromisu między miastem a gminą w sprawie zmiany granic. Na pamiątkę dostały swoje oprawione zdjęcia z protestów. A jeszcze nie tak dawno wołały przez megafon, że "oddadzą młodego prezydenta w dobre ręce!". Czy Banaszek ustąpił przed kobietami?
Chełm będzie miał wyspę w gminie

Około 40 dni trwały protesty w gminie Chełm. Rozpoczęły się po 20 września, kiedy to urzędnicy i mieszkańcy gminy dowiedzieli się o toczącym się postępowaniu w sprawie włączenia ośmiu sołectw gminy Chełm do miasta Chełm. Na czele protestów stanęły kobiety i dzielnie przez ostatnie tygodnie je kontynuowały. Były gotowe na zorganizowanie wyjazdu autokarami do Warszawy, gdy przyszły wiadomości o rozmowach w sprawie osiągnięcia kompromisu. Za to zaangażowanie mieszkańców, za głos w sprawie wolności i złożone petycje wójt gminy Wiesław Kociuba dziękował na ostatniej sesji Rady Gminy Chełm. Jego zdaniem, to właśnie protestujący przyczynili się do porozumienia i zmiany planów miasta w kwestii granic administracyjnych. Chociaż też dziękował posłom, senatorom, politykom i działaczom społecznym, a nawet mediom.

 

Autokary już czekały

22 października - na kanwie zbliżających się protestów gminy Chełm w Warszawie, doszło do spotkania pomiędzy prezydentem Jakubem Banaszkiem i wójtem gminy Chełm Wiesławem Kociubą. Inicjatorem tego spotkania był prezydent. Samorządowcy wspólnie wypracowali kompromis w sprawie poszerzenia granic miasta Chełm. Wystąpili o wyłączenie z gminy Chełm części obszarów potencjalnie inwestycyjnych i niezamieszkanych miejscowości: Depułtycze Królewskie, Koza Gotówka, Pokrówka, Srebrzyszcze, Rudka i włączeniu ich do miasta Chełm. W ubiegłym tygodniu przyszły dobre wiadomości z MSWiA, które uznało za zasadne zaktualizowanie zakresu terytorialnego zmiany granic. Nie chodzi już o osiem sołectw i ponad 4 tys. hektarów, a jedynie o wybrane działki. Prezydent zadowoli się obszarem 470 hektarów i jeszcze wypłaci rekompensaty gminie za ich utratę!

Pierwszy wyodrębniony obszar o powierzchni ok. 90 ha położony jest pomiędzy linią kolejową Chełm-Włodawa, obecną granicą miasta, a zabudowaniami miejscowości Srebrzyszcze i Koza-Gotówka. Przez obszar ten przebiegać będzie planowana obwodnica miasta Chełm w ciągu drogi ekspresowej S-12.

Drugi obszar, całkowicie niezabudowany i użytkowany rolniczo, to tereny w Depułtyczach Królewskich i Pokrówce. Obszar ten stanowi największą zwartą powierzchnię proponowaną do włączenia, to jest ok. 300 ha i położony jest częściowo bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej nr 843 oraz w sąsiedztwie lotniska Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie. Obszar ten po włączeniu go w granice administracyjne miasta stanowić będzie „wyspę” otoczoną gminą Chełm.

Kolejne dwa obszary proponowane do włączenia w Srebrzyszczach i Rudce dotyczą terenów już częściowo zainwestowanych. Obszar położony w obrębie miejscowości Srebrzyszcze obejmuje tereny usytuowane pomiędzy drogą krajową nr 12 a linią kolejową Chełm-Dorohusk. Obejmuje on tereny Zakładu Przetwarzania Odpadów Komunalnych należącego do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. oraz tereny Cementowni Chełm. Nieruchomości w Rudce, stanowiące obecnie własność miasta Chełm, położone są w bezpośrednim sąsiedztwie granic administracyjnych miasta i stanowią część miejskich terenów rekreacyjno-sportowych „Kumowej Doliny”.

Wskazywane do przyłączenia w granice miasta Chełm nieruchomości są własnością głównie osób fizycznych, spółek z branży rolniczej, Skarbu Państwa, w tym m.in. będące w użytkowaniu wieczystym Cemex-u, a także własnością gminy Chełm, powiatu chełmskiego oraz MPGK sp. z o.o. w Chełmie i miasta Chełm.

 

W Warszawie się zgadzają!

- Minister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker skierował do naszej gminy pismo i przychylił się do naszego wspólnego wniosku. Konsultacje oczywiście będą przeprowadzone, bo mamy taki obowiązek. Zresztą musimy zapytać naszych mieszkańców o ich stanowisko w tej sprawie - zakomunikował w ubiegłym tygodniu wójt Wiesław Kociuba.

Mieszkańcy gminy Chełm będą mogli wyrazić swoją zgodę lub sprzeciw wobec planowanej zmiany granic. Konsultacje w tej sprawie odbędą się w dniach 20-22 listopada. Będą prowadzone w formie ankiety. W tym celu na terenie gminy udostępnionych zostanie 27 punktów konsultacyjnych, czynnych w godzinach 10-18. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie, czy jest się za, czy przeciw planowanej zmianie granic.

- Kolejnym krokiem będzie uchwała miejskich radnych dotycząca przeprowadzenia konsultacji. Nadzwyczajna sesja planowana jest w przyszłym tygodniu. Następnie opinie rad objętych procedurą jednostek samorządu terytorialnego zostaną skierowane do MSWiA. Ostateczną, wiążącą decyzję w tej sprawie podejmie Rada Ministrów - informuje Damian Zieliński z gabinetu prezydenta Chełma.

 

Szczegóły porozumienia

Nie od razu gmina Chełm straci dochody związane z terenami przemysłowymi i inwestycyjnymi, które oddaje miastu. W przyszłym roku miasto przekaże gminie 100 proc. podatków i opłat ponoszonych na obszarze będącym własnością cementowni Cemex. W kolejnym roku gmina odzyska 90 proc dochodu, a 70 proc. w latach 2024-2029. Dodatkowo miasto zobowiązało się, że w związku planowaną inwestycją Euro Park, do końca każdego kwartału będzie przekazywać gminie 20 proc. dochodów z podatków i opłat lokalnych, w związku z rozpoczęciem na tym terenie działalności gospodarczej. To umowa na czas nieokreślony.

Ponadto miasto i gmina umówione są na współpracę organizacyjno-formalną przy nowo projektowanej drodze łączącej drogę wojewódzką nr 812 z południową obwodnicą Chełma. A jakby tego było mało - prezydent na piśmie zobowiązał się do promowania regionu poprzez współpracę w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na zadania inwestycyjne realizowane przez gminę Chełm, między innymi takie jak: amfiteatr z zapleczem w Żółtańcach, świetlicę wiejską w Rudce, prace restauracyjno-konserwatorskie przy wieży w Stołpiu, halę sportową do piłki ręcznej w Okszowie, boisko w Srebrzyszczu, przedszkole i żłobek w Żółtańcach Kolonii oraz inne, związane z drogami, wodociągami, kanalizacją.

 

Co dla miasta?

- Na ten moment możemy jednak wskazać, iż zgodnie z zawartym porozumieniem, podatek rolny na potencjalnie przyłączonych obszarach zostanie zrównany do stawki obowiązującej obecnie w gminie. Budżet miasta, w przypadku decyzji o przyłączeniu, zasilą dodatkowo również wpływy podatkowe związane z działalnością zakładu PGO wchodzącego w skład miejskiej spółki MPGK, który obecnie funkcjonuje na terenie gminy - podkreśla Zieliński.

Mniej informacji można zdobyć natomiast w sprawie Euro-Parku. Nadal nie jest znana jego planowana lokalizacja.

- Celem miasta Chełm, tak jak informowaliśmy jeszcze kilka tygodni temu, jest utworzenie, we współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu, Euro-Parku, czyli strefy aktywności gospodarczej, w której lokować się będą mogły duże firmy, m.in. z branży produkcyjnej czy technologicznej. Euro-Park funkcjonuje obecnie w Mielcu, powstaje również w Stalowej Woli. To projekt kilkuletni, stanowiący przyszłościową inwestycję, która docelowo, co pokazują przykłady tego typu stref w innych częściach kraju, zagwarantuje kilka tysięcy nowych miejsc pracy dla mieszkańców Ziemi Chełmskiej - tej treści zapewnienia płyną ze strony miasta.

Miasto we współpracy z ARP planuje utworzenie Euro-Parku na wytypowanych do przyłączenia, potencjalnie inwestycyjnych terenach, dużych połaciach o ujednoliconej strukturze własnościowej, które obecnie w większości znajdują się w rękach prywatnych. W tej sprawie prowadzone są już rozmowy - tak zapewniają nas urzędnicy.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Łiliam Łolez 02.11.2021 19:49
Hmm, chyba nikomu w tym gronie nie przyszło do głowy, że być może o te działki Banaszkowi chodziło od początku. Byłoby to mistrzowskie posunięcie: wziąć sobie zdrowy kawał ziemi pod inwestycje i jeszcze żeby na końcu wszyscy sobie w gminie gratulowali.

obserwator 02.11.2021 11:40
cyt. Katarzyna Lewandowska, Kinga Farian oraz Aneta Lewińska - te trzy kobiety po piątkowej sesji w gminie Chełm dostały kwiaty i podziękowania za to, że przyczyniły się do osiągnięcia kompromisu między miastem a gminą w sprawie zmiany granic. Na pamiątkę dostały swoje oprawione zdjęcia z protestów. A jeszcze nie tak dawno wołały przez megafon, że "oddadzą młodego prezydenta w dobre ręce!". Czy Banaszek ustąpił przed kobietami? -ciekawe- bo slychac bylo takze obrazlkiwe okrzyki w wykonaniu co naj,mniej 2 pan - o tym trzeba tez pamietac,i o uprawianiu hejtu pod adresem prezydenta ,takze pod biurami poselskimi a tkaze na fb - medal ma dwie strony - takze te ciemniejsza - tak wiec dyplomy nie tylko za osiagniecia "mediacji" jakby co niektorzy chcili sadzic takze za uprawianie hejtu

ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: OSP PSPTreść komentarza: Według procedury Straż Pożarna Zabezpiecza lądowanie lotniczego pogotowia ratunkowego.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 07:32Źródło komentarza: Pow. włodawski. Serce zatrzymało się podczas meczuAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Mam nadzieję że nowa rada weźmie się do roboty i naprawi najgorsze dziurawe drogi bo poprzednicy tylko robili to pod siebie. Gratuluję wygranym👍Data dodania komentarza: 23.04.2024, 07:10Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wyrównana druga tura. Nowym wójtem kobietaAutor komentarza: GorloTreść komentarza: Te, miejscowy? Jak taki jestes ogarniety, powiedz nam, skad sobie wezmiemy jedzenie jak nasza branza rolna zbankrutuje? Kupimy z Ukrainy? To przemysl sobie, co wypisujesz, ukrofilny chlopku, nie za bystry zresztaData dodania komentarza: 22.04.2024, 23:07Źródło komentarza: Gm. Dorohusk. Zgromadzenie rolników rozwiązane. Mają zniknąć do godz.18Autor komentarza: QwertyTreść komentarza: Koniec komuny w gminie białopole i nie będzie ,,jednomyślnie i jednogłośnie''😀Data dodania komentarza: 22.04.2024, 20:52Źródło komentarza: Gm. Białopole. Wyrównana druga tura. Nowym wójtem kobietaAutor komentarza: miejscowyTreść komentarza: A gdyby tak wreszcie poszli po rozum do głowy. Wystarczy ogłosić w mediach, że kto chce może przyjechać na plantację i samemu zerwać owoce na własne potrzeby. Oczywiście płacąc nieco mniej niż na bazarku. Chętnych na pewno nie zabraknie bo owoce prosto z krzaka najlepsze.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 17:58Źródło komentarza: Znowu słychać lament plantatorów. Boją się o zbiór truskawek
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama