Koniec z bezterminowością

  • 29.10.2021, 11:16
  • MP
Koniec z bezterminowością
2033 r. to termin wymiany bezterminowych praw jazdy. Rządzący usztywnili przepisy i każdy, kto nie dopełni tego obowiązku będzie mógł zapomnieć o legalnym siadaniu za kierownicą. Chodzi jednak o bezterminowość blankietu, a nie samych uprawnień, ponieważ te nie tracą ważności.

Każdy kierowca, który zdobył uprawnienia przed 19 stycznia 2013 r. otrzymał bezterminowe prawo jazdy – bezterminowe w aspekcie wykonywania badania lekarskiego oraz okresowej wymiany dokumentu. Niestety, tylko teoretycznie, ponieważ do 2033 r. będą musieli jednak tej wymiany dokonać. Od wspomnianej daty „bezterminowość” zniknęła całkowicie. Pierwsze wymiany blankietów zaczną się w 2028 r. Co więcej, jeśli kierowca – bez względu na datę uzyskania uprawnień – nie dopełni obowiązku do 2033 r., będzie traktowany jako osoba nieposiadająca tych uprawnień, a zatrzymanie do kontroli będzie się wiązało z mandatem - 500 zł oraz zakazem dalszej jazdy.

Wymiana prawa jazdy oznacza oczywiście opłaty, a także zaktualizowanie fotografii jego właściciela. Dobra wiadomość dla kierowców jest taka, że mogą odliczyć z kosztów badanie lekarskie, oszczędzając 200 zł. Chyba, że ich stan zdrowia pogorszy się na tyle, że ocena medyka będzie konieczna.

Wszystkie prawa jazdy, które zostaną wymienione w latach 2028 - 2033 będą ważne jedynie przez 15 lat. Po tym czasie cały proces odnowienia dokumentu trzeba będzie powtarzać.

 

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe