Chełm: Pamięć zamiast trucia

  • 28.10.2021, 09:30
  • AN
Chełm: Pamięć zamiast trucia
- Zmarłym dajmy pamięć i modlitwę, a nie kilogramy szklanego i plastikowego chłamu - apeluje w związku ze świętem zmarłych stowarzyszenie WeRwA. Organizacja, która znana jest z różnego rodzaju ekologicznych akcji, ma nadzieję, że chełmianie zmienią swoje "świąteczne" nawyki.

- Zachęcamy do maksymalnego ograniczenia ilości plastikowych ozdób i szklanych zniczy. Będą to miliony ton śmieci, które najczęściej nawet nie nadają się do recyklingu. To olbrzymie koszty oraz strata dla środowiska i zagrożenie zdrowia - apeluje Anna Gorczyca, prezes stowarzyszenia.

Dekorowanie grobów to polska tradycja i WeRwA, jak podkreśla Gorczyca, nie chce tego pięknego zwyczaju deprecjonować, jednak proponuje, by się zastanowić, czy nie lepiej, zamiast kupować kolejny kopcący znicz lub plastikowy wianek, nie  przeznaczyć pieniędzy na odnowę zabytkowych nagrobków lub inny cel humanitarny.

- Pamiętajmy o naszych zmarłych, jednak zastanówmy się, czy im naprawdę zależy na tym, by na ich nagrobku paliło się dwadzieścia zniczy? Czy może jednak nasi bliscy wolą pamięć i modlitwę zamiast gadżetowej pokazówki na nagrobku? Może pamiętając i wspominając zmarłych, zamiast wydawać setki złotych na znicze i plastikowe wianki, lepiej wspomóc ubogich żyjących? Może naszych zmarłych lepiej wspominać sercem i umysłem niż portfelem? - pyta retorycznie prezes stowarzyszenia.

Uwagę na ten problem zwraca coraz więcej autorytetów świeckich i duchownych. Apelują, aby nie "zalewać" naszych cmentarzy sztucznymi kwiatami i nie dekorować grobów bliskich setkami zniczy. To generuje koszty wywozu i utylizacji odpadów, straty środowiska oraz zagrożenie dla zdrowia.

- Wypalające się znicze wydzielają szkodliwy toluen i rakotwórczy benzen. Im więcej plastikowych śmieci przyniesiesz na cmentarz, tym więcej ludzi zachoruje na raka, alergię i inne groźne choroby - przypomina stowarzyszenie.

Teraz czytane: Pijany rajd po ul. Wolności

 

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
anna
anna 14.11.2021, 20:59
dawniej palili swieczkami i było dobrze
Trend
Trend 29.10.2021, 11:04
,,święto zmarłych" to obchodzili komuniści, a my Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.
Teraz do tego dorzucają pojęcie ekologiczne. Cóż jest to prawdziwy postęp i głębokie rozumienie charakteru, polskich obyczajów i wiary chrześcijańskiej.
kasia
kasia 28.10.2021, 14:16
Powinno być: Jeden grób jeden znicz.

Pozostałe