Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Chełm: Prezydent weźmie ziemię, ale nie ludzi

Prezydent Jakub Banaszek i wójt Wiesław Kociuba zawarli porozumienie. Wspólnie wnioskują do MSWiA o włączenie do granic miasta Chełm terenów niezamieszkanych, zlokalizowanych w miejscowościach Depułtycze Królewskie, Pokrówka, Koza Gotówka, Srebrzyszcze i Rudka. Nie będzie aneksji całych sołectw należących do gminy Chełm.
Chełm: Prezydent weźmie ziemię, ale nie ludzi

Autor: Facebook Miasto Chełm

Wspólny komunikat w sprawie porozumienia zamieszczono na stronach internetowych gminy Chełm i miasta Chełm. Podkreślono w nim, że porozumienie zostało zawarte w trosce o przyszłość Chełma, gminy Chełm oraz Ziemi Chełmskiej. Na mocy podpisanego wspólnie dokumentu, samorządy wystąpiły do ministra spraw wewnętrznych i administracji o korektę wniosku z 20 września br.

Według wcześniejszych założeń, miasto Chełm miało się wzbogacić o 8 sołectw: Koza-Gotówka, Nowiny, Okszów, Okszów-Kolonia, Pokrówka, Srebrzyszcze i Żółtańce-Kolonia oraz części obszarów Weremowice, Żółtańce i Depułtycze Królewskie. Pomysł prezydenta Chełma wywołał oburzenie mieszkańców gminy Chełm i falę protestów, ponieważ nie zgadzali się oni na przyłączenie do miasta. Także radni miejscy byli zaskoczeni wszczętą procedurą powiększania Chełma kosztem gminy.

W toku negocjacji wójt i prezydent wypracowali wspólne stanowisko, w ramach którego proponują odstąpienie od wszczętego postępowania, które w efekcie prowadziło do rozbioru gminy Chełm.

- Chodzi nam o rozwiązywanie tych wszystkich problemów z obopólną korzyścią - dla mieszkańców miasta Chełm, gminy Chełm i dla naszych całych wspólnot samorządowych i całego regionu - skomentował podpisane w miniony piątek porozumienie wójt gminy Wiesław Kociuba.

Prezydent Jakub Banaszek powstrzymał się od komentarzy dla mediów, ale publicznie, czyli na Facebooku, zapowiedział, że powstanie EuroPark. Oba samorządy wystąpią do MSWiA o procedowanie wniosku zakładającego rozszerzenie granic administracyjnych miasta Chełm wyłącznie o tereny potencjalnie inwestycyjne, niezamieszkane, zlokalizowane w miejscowościach: Depułtycze Królewskie, Pokrówka, Koza Gotówka, Srebrzyszcze i Rudka. To m.in. okolice lotniska i tereny Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Srebrzyszczu. Wykaz działek o łącznej powierzchni około 470 hektarów, objętych ewentualnym wyłączeniem z gminy Chełm i włączeniem do miasta Chełm oraz załącznik graficzny znajdują się na prezentowanej grafice.

"Wszelkie decyzje uwzględniające zmiany zawarte w porozumieniu nadal pozostają w kompetencji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wierzymy, że zawarty kompromis będzie stanowił przełom w naszych relacjach oraz istotny krok w stronę zacieśnienia współpracy na rzecz rozwoju regionu. Wspólnie stoimy na stanowisku, że dobro mieszkańców winno być priorytetem dla samorządowców. O dalszych podejmowanych działaniach oraz ich następstwach będziemy na bieżąco informować" - podkreślono w komunikacie.

Strony zawarły porozumienie co do formy i wymiaru rekompensat przyznanych przez Chełm gminie Chełm za utracone dochody z tytułu podatków i opłat.

Teraz czytane: Zdjęcia mieszkanki Siedliszcza trafiły do "Vogue'a"

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama