Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Gm. Wyryki: Zamieszkanie wokół leciwego dębu

Ponad 100-letni przydrożny dąb z Suchawy ma szansę zostać pomnikiem przyrody. Wniosek w tej sprawie trafił do Urzędu Gminy w Wyrykach. Nie wszyscy jednak pomysłowi przyklaskują. Według niektórych drzewo trzeba ściąć, bo stanowi zagrożenie.
Gm. Wyryki: Zamieszkanie wokół leciwego dębu

Dąb rośnie na rozstaju dróg, przy kapliczce.

- Jest tu od zawsze. Duży, dostojny, robi wrażenie. Zmierzyliśmy. Ma w obwodzie dokładnie 304 centymetry. Kwalifikuje się i zasługuje na miano pomnika przyrody - mówi Mariola Szajewska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Suchawy.

Aby zgłosić drzewo do ochrony pomnikowej, należy złożyć wniosek do urzędu gminy lub miasta.

- Taki dokument trafił do nas pod koniec września. W mojej trzyletniej kadencji to pierwsza taka sprawa – przyznaje wójt gminy Wyryki Mirosław Torbicz.

Sprawa byłaby prosta, gdyby drzewo rosło na gminnej działce. Niestety, jak się okazało, ten teren ma aż sześciu współwłaścicieli.

- Zapytaliśmy wszystkich, czy wyrażają zgodę na nadanie drzewu statusu pomnika przyrody. Wysłaliśmy oficjalne pisma, czekamy na odpowiedzi – dodaje wójt.

Wśród właścicieli działki zdania są podzielone. Nie wszystkim pomysł przypadł do gustu. Niektórzy uważają, że drzewo trzeba ściąć.

- Nie chcemy robić nikomu na złość ani pozbyć się drzewa, bo to nasze widzimisię. Dąb jest stary, ma sporo suchych gałęzi, stanowi zagrożenie. Drzewo rośni przy drodze, niedaleko jest przystanek, na którym dzieci czekają na autobus do szkoły. Co, jeśli złamana gałąź spadnie na któreś z nich? My za to odpowiemy – usłyszeliśmy od jednego ze współwłaścicieli.

Co teraz? Władze gminy na razie czekają i konsultują sprawę z prawnikiem.

- Musimy poczekać na oficjalne stanowisko wszystkich zainteresowanych. Trudno wyobrazić sobie skuteczną ochronę pomnikowego drzewa wbrew woli i bez współpracy właściciela terenu – przyznaje Mirosław Torbicz.

Pomnik przyrody ustanawiany jest uchwałą rady gminy. Projekt takiej uchwały zwykle jest uzgadniany z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Wcześniej powinny się odbyć oględziny, podczas których określa się stan drzewa.

- Dąb powinien zostać. Przywykliśmy do jego obecności, poza tym ładnie wygląda. Obok stoi przydrożna kapliczka, przy której wiosną odbywają się majówki – usłyszeliśmy od mieszkańców Suchawy. - To piękne, duże drzewo, zasługuje na miano pomnika przyrody, a nie na wycinkę - dodaje Mariola Szajewska.

Jakie drzewo może zostać pomnikiem przyrody?

Przede wszystkim powinno wyróżniać się na tle innych drzew tego samego gatunku. Może być wyjątkowe ze względu na rozmiar, wiek lub walory kulturowe, historyczne czy krajobrazowe.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska (z dnia 4 grudnia 2017 r.), drzewo mierzone na wysokości 130 centymetrów, powinno posiadać obwód - w przypadku dębu - co najmniej 300 centymetrów.

Teraz czytane: Zginął, gdy wracał do domu

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama