Nie widać znaku? Nie przyjmuj mandatu!

  • 15.10.2021, 06:49 (aktualizacja 15.10.2021, 09:40)
  • MP
Nie widać znaku? Nie przyjmuj mandatu!
Wysokie drzewa, zarośla, słupy i inne przeszkody potrafią skutecznie zasłonić znak drogowy, szczególnie na drogach lokalnych poza miastami. Nie zwalniają one kierowców z przestrzegania obowiązujących na danym odcinku przepisów, ale to nie oznacza, że karanie ich mandatami jest w takich sytuacjach zasadne.

Niewidoczne, odwrócone, zniszczone albo zamazane znaki to dosyć częsta sytuacja w terenie niezabudowanym. Najczęściej dotyczą one limitów prędkości. Jeżeli zdarzy się, że z powodu nieczytelności znaków popełniliśmy wykroczenie nieświadomie, należy to udowodnić. Tu najszybszym rozwiązaniem będzie przedstawienie policji nagrania z wideorejestratora, jeżeli posiadamy go w samochodzie. Jeśli nie, zostaje skierowanie się z mundurowym w dane miejsce, aby tam ocenić widoczność oznakowania.

Co na to przepisy? Według ustawy Prawo o ruchu drogowym znaki drogowe muszą być nie tylko czytelne i zrozumiałe, ale również ustawione w takich sposób, aby kierujący mógł je dostrzec i właściwie zareagować. Ponadto prawo nakłada na zarządców danych odcinków dróg obowiązek okresowych przeglądów infrastruktury, a tym samym dbania o widoczność oznakowania. Krótko mówiąc, jeżeli znak, który stał się przyczyną zatrzymania przez służby, był nieczytelny w taki czy inny sposób, nie spełnia prawnych warunków, i – z punktu widzenia przepisów – przestaje być znakiem.

Mimo wszystko nawet niezbyt doświadczony kierowca powinien pamiętać, jakie limity prędkości obowiązują na drogach. Łatwo bowiem odróżnić tę w terenie zabudowanym od tej poza nim, sugerując się otoczeniem i infrastrukturą. Brak takiej wiedzy może być potraktowany jako pretekst do zatrzymania uprawnień, jeśli wykroczenie jest ewidentne.

Teraz czytane: Kolejne zmiany w handlu?

 

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe