Krasnystaw: Pomóżmy Darkowi pokonać białaczkę

  • 14.10.2021, 08:05 (aktualizacja 14.10.2021, 10:15)
  • GD
Krasnystaw: Pomóżmy Darkowi pokonać białaczkę
Dariusz Szydełko zachorował na białaczkę. Jedyną szansą na ratunek jest przeszczep szpiku od osoby niespokrewnionej. Każdy może zostać potencjalnym dawcą.

- U mojego męża zdiagnozowano przewlekłą białaczkę mielomonocytową. To rzadka choroba, a ryzyko transformacji w ostrą białaczkę szpikową jest wysokie. Dlatego liczy się dla nas każdy dzień. Jedyną metodą leczenia jest przeszczep komórek macierzystych, lecz nie znaleźliśmy dawcy wśród członków rodziny. Dlatego prosimy o wsparcie każdą osobę, aby dołączyła do Światowej Bazy Dawców Szpiku - mówi Beata Walczyna-Szydełko.

Baza jest stale przeszukiwana. Kiedy okaże się, że konkretna osoba może być dawcą, otrzyma wiadomość. Po ustaleniu zgodności i wykonaniu badań weryfikujących aktualny stan zdrowia będzie mogła oddać szpik. Przez cały ten okres można pozostać anonimowym i na każdym etapie zrezygnować z udziału w procedurze. W 85 proc. przypadków komórki macierzyste są pobierane z krwi obwodowej. Nie jest wymagany pobyt w szpitalu, a jedynie krótka wizyta w wyznaczonym punkcie i oddanie krwi z żyły.

Ze zdrowiem pana Dariusza zaczęło się dziać coś niepokojącego tuż po jego urodzinach w lipcu br. Pojawiła się infekcja przypominająca przeziębienie, ból mięśni i stawów. Dodatkowo przez cały czas utrzymywały się wysoka temperatura oraz zmęczenie. Gdy objawy nie mijały, a żadne leki nie pomagały, wykonał badania, po których pojawiło się pierwsze podejrzenie białaczki lub chłoniaka. Po niemal miesiącu w szpitalu, 1 września usłyszał diagnozę: przewlekła białaczka mielomonocytowa.

- Pamiętam, że moja pierwsza myśl była taka, że muszę walczyć dla żony Beaty, którą kocham najbardziej na świecie, i dla rodziny, która jest dla mnie bardzo ważna. Dotychczas byłem aktywny społecznie, zaangażowany w wiele projektów biznesowych. Teraz swoją uwagę skupiam na walce z objawami choroby: osłabieniem, anemią, powracającymi infekcjami, zaburzeniami pracy serca. Czuje się jak więzień we własnym domu, który czeka na nieokreślony w czasie wyrok śmierci - zwierza się Dariusz Szydełko.

Ponieważ nie może spotykać się z ludźmi, nie jest w stanie działać tak intensywnie, jak wcześniej. Ma jednak marzenia. Chce wrócić do spotkań z rodziną, zwiedzać świat. Gdy wyzdrowieje, zamierza zabrać żonę w podróż kamperem po południowej Europie. Aby to zrobić, potrzebuje bliźniaka genetycznego. 

Żeby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl/razem-dla-darka, zamówić bezpłatny pakiet rejestracyjny, a następnie wypełnić otrzymany formularz, pobrać wymaz z policzka i odesłać pakiet na adres Fundacji DKMS.

Czytaj także: Do więzienia za czołówkę na haju

 

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe