Chełm: Zbiórka dla uchodźców

  • 13.10.2021, 07:54 (aktualizacja 13.10.2021, 07:58)
  • AN
Chełm: Zbiórka dla uchodźców
Kryzys na granicy narasta. Każdego dnia do Polski próbuje przedostać się od 200 do 500 osób. Większość z nich potrzebuje nie tylko butów, ciepłej odzieży i jedzenia, ale również pomocy medycznej.

Zgodnie z decyzją zarządu głównego, Polski Czerwony Krzyż uruchomił zbiórkę pieniędzy pod hasłem "Na ratunek uchodźcom". Lokalnie, m.in. w Chełmie i Włodawie, prowadzona jest również zbiórka rzeczowa.

- Przyjmujemy ciepłą odzież, ubrania dziecięce, buty, koce, śpiwory w dobrym stanie oraz środki czystości, kosmetyki i karimaty - wylicza Irena Kondraciuk, kierownik biura OR PCK w Chełmie.

Zbiórka trwa do 15 października. Rzeczy można przynosić do biura OR PCK w Chełmie przy ul. Rejowieckiej 132  w godz. 9-17. Polski Czerwony Krzyż otworzył także lokalne punkty dystrybucji (LPD) przy granicy terytorium objętego stanem wyjątkowym. W województwie lubelskim pomoc oferują m.in. oddziały PCK w Lublinie, Włodawie oraz Radzyniu Podlaskim.

W punktach tych wydawane są migrantom oraz współpracującym z PCK organizacjom działającym lokalnie na rzecz migrantów paczki z produktami pierwszej potrzeby. Do chwili obecnej wydanych zostało już 300 pakietów na Podlasiu oraz 100 na Lubelszczyźnie. Przygotowywane są kolejne. W skład paczki, oprócz produktów żywnościowych, wchodzą również środki higieniczne, czystości, a także odzież, koce i śpiwory.

 Zebrane środki finansowe z kolei zostaną przeznaczone na zakup niezbędnej odzieży termicznej i butów dla migrantów oraz na kolejne pakiety pomocowe i środki medyczne.

- Każda wpłata zwiększy skalę naszej pomocy. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i trudna, dlatego też będziemy na bieżąco informować o wynikach zbiórki oraz potrzebach i podejmowanych działaniach - przekonują organizatorzy akcji. - Informujemy również, że Polski Czerwony Krzyż czeka na zezwolenie władz na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym, aby móc prowadzić tam działania pomocowe. Mimo apeli i próśb, takiej zgody nie otrzymaliśmy.

Polski Czerwony Krzyż dostarczył już pomoc do ośrodka w Lininie i Bezwoli. We współpracy z biurem Rzecznika Praw Obywatelskich dwukrotnie przekazana została też pomoc dla migrantów bezpośrednio przy granicy polsko-białoruskiej. Dotychczas było to 500 koców i 150 śpiworów oraz żywność, środki higieniczne i pomoce edukacyjne dla dzieci uczących się w ośrodkach, o wartości 70 tys. zł.

Czytaj też: Zwłoki noworodka znalezione w torbie za łóżkiem

 

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe