Gm. Stary Brus: Chcą wydzierżawić skansen w Holi

  • 08.10.2021, 08:21 (aktualizacja 08.10.2021, 10:00)
  • TS
chałupa w skansenie w holi
Gmina Stary Brus nie jest w stanie sfinansować odtworzenia skansenu w Holi, dlatego będzie się starać wydzierżawić obiekt samorządowi powiatowemu. Podczas czwartkowej sesji rada gminy podzieliła argumenty wójta Pawła Kołtuna, który ma rozmawiać w tej sprawie z przedstawicielami włodawskiego starostwa.

Na remont wiatraka w skansenie w Holi gmina Stary Brus otrzymała dotację z ministerstwa kultury.

- Należy przede wszystkim podkreślić, że wystąpiliśmy do ministerstwa o przyznanie dofinansowania na dwa zabytki w Holi – wiatraka i chałupy. Wnioskowaliśmy o 150 tys. zł, ale dostaliśmy zaledwie jedną trzecią tej kwoty, czyli 50 tys. zł. Uznaliśmy, że inwestycja jest niezbędna, ale za pozyskane pieniądze uda nam się odrestaurować jedynie wiatrak. Niestety, znalezienie wykonawcy takich robót okazało się bardzo trudne - tłumaczy Paweł Kołtun, wójt gminy Stary Brus. - Dwa zapytania ofertowe nie przyniosły rezultatów. Udało nam się dotrzeć do jednej z firm, która wyceniła zadanie na kwotę ponad dwukrotnie większą niż przyznana dotacja (122 tys. zł). Dlatego też poinformowałem radnych o rezygnacji z tych pieniędzy, co umożliwi nam złożenie nowego wniosku o przyznanie większych środków – dodaje.

Jego zdaniem nawet pozyskanie większego dofinansowania nie rozwiąże do końca podstawowych problemów obiektu, który wymaga zdecydowanie poważniejszych nakładów finansowych.

- Wiatrak to tylko jeden z kilku elementów, które wymagają remontu albo wręcz odtworzenia, a przy naszych możliwościach budżetowych realizacja takich inwestycji jest niemożliwa. Są tam jeszcze przecież wspomniana wcześniej chałupa, stodoła, płoty czy ule. Zdecydowanie większe możliwości ma samorząd powiatowy, któremu moglibyśmy wydzierżawić skansen, pozostając nadal jego właścicielem - mówi Kołtun.

Rada gminy  wyraziła pozytywną opinię w tej sprawie. W najbliższym czasie wójt Kołtun będzie rozmawiał na ten temat ze starostą włodawskim.

- Jeśli rozmowy te zakończą się pomyślnie, na jedną z kolejnych sesji zostanie przygotowany projekt uchwały o wydzierżawieniu skansenu w Holi. Ostateczną decyzję podejmą radni - dodaje wójt.

Podczas czwartkowej sesji rada gminy zgodziła się również na zakup specjalistycznej kosiarki, którą będzie można wykorzystywać, nie tylko do utrzymania w należytym stanie przydrożnych rowów czy przejazdów, ale również do obcinania gałęzi, zagrażających bezpieczeństwu pieszych i kierowców. W tegorocznym budżecie radni zabezpieczyli na ten cel 30 tys. złotych.

Czytaj także: Poskarżyli się rzecznikowi na działania policji

baner do e-wydania super tygodnia

TS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe