Krasnystaw: Odszedł honorowy obywatel

  • 07.10.2021, 08:45
  • GD
Kazimierz Stołecki z honorowym wyróżnieniem fot. UM Krasnystaw
29 września zmarł Kazimierz Stołecki, autor książki „Krasnystaw. Rys historyczny”, pierwszej i ogólnodostępnej w internecie monografii miasta. Odszedł w wieku 73 lat.

Kazimierz Stołecki urodził się 19 marca 1948 roku w Krasnymstawie, gdzie ukończył szkołę podstawową, a potem I LO. Studia na Politechnice Wrocławskiej ukończył w 1971 r. z tytułem magistra inżyniera w specjalności technologia chemiczna nieorganiczna. Od tego samego roku Stołecki pracował w Instytucie Nawozów Sztucznych w Puławach. Początkowo w dziale dokumentacji naukowo-technicznej, a następnie w zakładzie katalizatorów. Ukoronowaniem pracy zawodowej był doktorat "Badania procesu uwodornienia benzenu" w 2007 roku.

- Odszedł bardzo wartościowy człowiek. Był autorem 180 publikacji naukowych, 70 artykułów, 19 patentów i wzorów użytkowych. Hobbystycznie zajmował się dziejami rodzinnego Krasnegostawu, które zawarł w bezcennym opracowaniu „Krasnystaw. Rys historyczny”. Do ostatnich dni należał do zespołu redakcyjnego czasopisma Nestor - informuje redaktor naczelny Andrzej Misiura.

Kazimierz Stołecki za dokumentowanie historii miasta odznaczony został w 2009 roku Orderem Nestorii. Od tamtej chwili nieprzerwanie współpracował z krasnostawskim czasopismem, dzieląc się z mieszkańcami wartościowymi i ciekawymi efektami swojej pracy. Cztery lata temu władze Krasnegostawu przyznały mu honorowe obywatelstwo za podobne zasługi.

- Sentymentalnie jestem bardziej związany z Krasnymstawem niż z Puławami. Wyszukiwanie informacji, wszystkimi możliwymi sposobami, o rodzinnym mieście przynosi wiele satysfakcji. Praca zawodowa ułatwiła mi poszukiwanie materiałów. Tak właśnie powstała książka "Krasnystaw. Rys historyczny" - tłumaczył nam Stołecki.

Książka była ciągle uzupełniania. Kilkakrotnie zwiększyła już zawartość i objętość. Została również bezpłatnie udostępniona w internecie.

Czytaj także: Ludowcy wybrali nowe władze

baner do e-wydania super tygodnia

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe