Chełm: Wraki wrosły w parking przy Siedleckiej

  • 05.10.2021, 07:38 (aktualizacja 09.10.2021, 06:44)
  • (apm)
Chełm: Wraki wrosły w parking przy Siedleckiej
Kilka starych samochodów zajmuje miejsca parkingowe przy blokach przy ul. Siedleckiej. To już praktycznie wraki. - Stoją tam, niszczeją i zagrażają mieszkańcom – skarży się jeden z lokatorów. - Ściągają na nasz teren złodziei części samochodowych, są noclegownią dla bezdomnych, stwarzają zagrożenie pożarowe...

To problem znany mieszkańcom Spółdzielni Mieszkaniowej Centrum nie od dzisiaj. Sytuacja jest wyjątkowo patowa. Niektóre auto wręcz zakorzeniły się w parking. Stoją tu od kilku lat. I nic nie można z nimi zrobić. Służby miejskie twierdzą, że nie są w stanie ich usunąć, ponieważ auta nie stoją w pasie drogowym, a właścicieli nie można ustalić.

- Gdy tylko zostałam prezesem spółdzielni, zaczęłam zajmować się tym problemem – zapewnia Justyna Manasterska-Raszka. - Pierwsze pisma skierowałam do Straży Miejskiej w Chełmie jeszcze 6 sierpnia 2019 r. Udało nam się do tej pory usunąć trzy wraki.

- Powybijane szyby, odkręcone koła, połamane siedzenia, śmietniki wewnątrz wraków. W jednym nawet kołdra, bo nocują tu bezdomni. Na dodatek załatwiają dookoła swoje potrzeby – skarżą się mieszkańcy spółdzielni.

- W sprawie bezdomnych zostały dokonane już zgłoszenia do dyżurnego Komendy Miejskiej Policji, do dzielnicowej Mileny Nafalskiej oraz kilkakrotnie prosiliśmy o interwencję Straż Miejską w Chełmie. Wszystkie służby pozostają bezradne. Ponadto nawiązaliśmy kontakt z kierownikiem schroniska dla bezdomnych mężczyzn Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Chełmie w sprawie możliwości przyjęcia tych osób do ośrodka – wyjaśnia prezes.

Wraki samochodów nie tylko zajmują i tak niewielki parking, ale też nieestetycznie wyglądają i stwarzają zagrożenie. Dzieci mają do nich swobodny dostęp. Zbieracze wymontowują z samochodów części, które mogą spieniężyć. Wandale niszczą fotele, wybijają szyby. Mieszkańcy obawiają się też, że porozbierane auta ściągają na parking złodziei.

Dwa lata temu pisaliśmy, że lokatorzy bloków przy Siedleckiej mieli nadzieję, że nowa prezes spółdzielni szybko rozwiąże problem. Okazuje się jednak, że to nie takie proste.

- Spółdzielnia nie posiada uprawnienia do ustalenia właścicieli pojazdów. Cała procedura związana z usunięciem tych pojazdów jest dosyć skomplikowana, ale podejmujemy wszelkie możliwe czynności, oczywiście w granicach obowiązujących przepisów, aby możliwe było ich usunięcie - wyjaśnia prezes spółdzielni Justyna Manasterska-Raszka. - Nieraz zwracaliśmy się z prośbą do kompetentnych organów o ustalenie właścicieli pojazdów. Interweniowaliśmy na komendzie policji, kilkakrotnie osobiście rozmawiałam z komendantem Straży Miejskiej w Chełmie oraz wielokrotnie kierowaliśmy tam pisma z prośbą o pomoc w usunięciu samochodów. Interweniowaliśmy również u prezydenta.

Prezes spółdzielni w swoim piśmie do włodarza miasta podnosiła, że pojazd wycofany z eksploatacji jest odpadem niebezpiecznym i powinien zostać zabezpieczony w trosce o środowisko i zdrowie mieszkańców. Prosiła też, żeby - skoro nie można ustalić posiadaczy porzuconych wraków - zobowiązać do ich usunięcia właściciela terenu, czyli spółdzielnię.

Niestety, otrzymała z Urzędu Miasta Chełm odpowiedź, że uprawnione organy mogą usunąć pojazdy tylko z drogi publicznej, a do recyklingu powinien przekazać pojazd jego właściciel lub upoważniona przez niego osoba, okazując w punkcie zbierania pojazdów dowód rejestracyjny i osobisty.

Spółdzielnia ma teraz nowy pomysł na usunięcie zalegających wraków, o którym na razie nie chce głośno mówić. Pozostaje mieć jednak cichą nadzieję, że będzie skuteczny...

Teraz czytane: Strażacy na ratunek uchodźcom

 

(apm)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
miki
miki 12.10.2021, 13:20
po VIN nie sprawdzi właściciela ???
Mieszakaniec
Mieszakaniec 05.10.2021, 09:35
Najwyraźniej trzeba poczekać aż któryś z mieszkańców owych wraków zaatakuje osobę znajdującą się na parkingu. Sytuacja niebezpiecznie zaczyna przypominać port w Calais... Na początku po cichu, tak żeby nikt nie widział, oby do rana. Obecnie? Całodobowy hotel, w którym absolutnie nie można przeszkadzać w zasłużonym odpoczynku. W ubiegłym tygodniu ośmieliłem się wyrzucić śmieci po zmierzchu co niestety przeszkadzało Panu mieszkającemu w samochodzie. Zażądał papierosa - nie palę, poprosił więc o gotówkę - nie wziąłem z domu idąc tylko do kontenera; wobec braku mojej przydatności Pan nie wychylając się nawet spod kołdry poinformował mnie żebym wy****lał. W dzień również można zauważyć ruchy pod kołderką, pewnie słonko w oczy razi. Nic to, nie pozwalajmy kobietom i dzieciom zbliżać się do strefy zarezerwowanej jednocześnie pamiętając, aby parkując nasze auta nie najechać czasem połową koła na trawnik - za to grozi nam już mandat.

Pozostałe