Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Zamek w Krupem zmieni oblicze

Nowy dziedziniec, platforma widokowa i odtworzenie komnat w piwnicach - to tylko niektóre elementy rewitalizacji ruin zamku w Krupem. Samorządowcy liczą, że obiekt odzyska blask i stanie się jedną z głównych atrakcji turystycznych Lubelszczyzny.
Zamek w Krupem zmieni oblicze

Pod koniec kwietnia gmina Krasnystaw podpisała umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego na realizację zadania "Zagospodarowanie ruin zamku w Krupem". Planowana wartość inwestycji to blisko 9,95 mln zł. Wkład własny stanowić będzie 15 proc., czyli niespełna 1,5 mln zł. Reszta to dofinansowanie ze środków unijnych. Planowany czas realizacji zadania przypadnie na okres 31 stycznia 2018 r. do 31 października 2019 r.

W ramach dokumentacji architektonicznej, wykonanej przez pracownię architektoniczną Łukasz Szleper Projekt z Wrocławia, przewidziane jest m.in. wykonanie restauracji dziedzińca głównego. Powstanie tam platforma widokowa, do której będzie prowadził most z odtworzoną bramą wjazdową.

Dziedziniec będzie też pełnił funkcję sceny podczas wydarzeń plenerowych (sobótki, koncerty, kiermasze oraz inne wydarzenia kulturalne). Z dziedzińca będzie można przejść na basztę narożną z funkcją wieży widokowej. Rewitalizacja będzie miała za cel również zabezpieczenie murów i tzw. sgraffitów umieszczonych na attykach.

W ramach projektu zaplanowano również odtworzenie dwóch komnat w piwnicach zamku, z przeznaczeniem na pomieszczenia wystawienniczo-ekspozycyjne z zapleczem sanitarnym, toaletą i pomieszczeniem gospodarczym. Teren wokół zamku zostanie uporządkowany, powstaną alejki z ławeczkami i oświetleniem oraz uporządkowane zostaną fosy.

Wykonane będą obrysy murów okalających zamek z narożnymi bastejami oraz drugi most prowadzący do dworu Rejów. W ramach inwestycji powstaną przyłącza wodno-kanalizacyjne, elektryczne oraz iluminacja zamku. Przewidziane są również prace archeologiczne.

Koncepcje i założenia tego zadania zostały wcześniej sfinansowane ze środków Norweskiego Funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Obszaru Funkcjonalnego Jana III Sobieskiego.  

Warto dodać, że gmina przygotowuje się też do rewitalizacji wieży w Krynicy. Jest to drugi obiekt tego typu w Polsce. Pierwszy to wieża von Fahrenheita w Rapie na Mazurach.

Rewitalizacja będzie polegać na oczyszczeniu i zabezpieczeniu ścian wieży, w tym uzupełnieniu tynków oraz wykonaniu bramy drewnianej z okuciami, zabezpieczającej wejście do wieży. Przewidziano również wymianę dachu, wykonanego z gontu, ułożenie posadzki z cegły w środku wieży oraz opaski z kamienia wokół obiektu.

Integralną częścią projektu jest również zagospodarowanie niewielkiej działki wokół wieży oraz przygotowanie drogi dojazdowej.

Zobacz też: Chełmskie osiedla przejdą przemianę


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama