Zamek w Krupem zmieni oblicze

  • 16.05.2017, 19:06 (aktualizacja 18.05.2017, 12:20)
  • GD
Zamek w Krupem zmieni oblicze
Nowy dziedziniec, platforma widokowa i odtworzenie komnat w piwnicach - to tylko niektóre elementy rewitalizacji ruin zamku w Krupem. Samorządowcy liczą, że obiekt odzyska blask i stanie się jedną z głównych atrakcji turystycznych Lubelszczyzny.

Pod koniec kwietnia gmina Krasnystaw podpisała umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego na realizację zadania "Zagospodarowanie ruin zamku w Krupem". Planowana wartość inwestycji to blisko 9,95 mln zł. Wkład własny stanowić będzie 15 proc., czyli niespełna 1,5 mln zł. Reszta to dofinansowanie ze środków unijnych. Planowany czas realizacji zadania przypadnie na okres 31 stycznia 2018 r. do 31 października 2019 r.

W ramach dokumentacji architektonicznej, wykonanej przez pracownię architektoniczną Łukasz Szleper Projekt z Wrocławia, przewidziane jest m.in. wykonanie restauracji dziedzińca głównego. Powstanie tam platforma widokowa, do której będzie prowadził most z odtworzoną bramą wjazdową.

Dziedziniec będzie też pełnił funkcję sceny podczas wydarzeń plenerowych (sobótki, koncerty, kiermasze oraz inne wydarzenia kulturalne). Z dziedzińca będzie można przejść na basztę narożną z funkcją wieży widokowej. Rewitalizacja będzie miała za cel również zabezpieczenie murów i tzw. sgraffitów umieszczonych na attykach.

W ramach projektu zaplanowano również odtworzenie dwóch komnat w piwnicach zamku, z przeznaczeniem na pomieszczenia wystawienniczo-ekspozycyjne z zapleczem sanitarnym, toaletą i pomieszczeniem gospodarczym. Teren wokół zamku zostanie uporządkowany, powstaną alejki z ławeczkami i oświetleniem oraz uporządkowane zostaną fosy.

Wykonane będą obrysy murów okalających zamek z narożnymi bastejami oraz drugi most prowadzący do dworu Rejów. W ramach inwestycji powstaną przyłącza wodno-kanalizacyjne, elektryczne oraz iluminacja zamku. Przewidziane są również prace archeologiczne.

Koncepcje i założenia tego zadania zostały wcześniej sfinansowane ze środków Norweskiego Funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Obszaru Funkcjonalnego Jana III Sobieskiego.  

Warto dodać, że gmina przygotowuje się też do rewitalizacji wieży w Krynicy. Jest to drugi obiekt tego typu w Polsce. Pierwszy to wieża von Fahrenheita w Rapie na Mazurach.

Rewitalizacja będzie polegać na oczyszczeniu i zabezpieczeniu ścian wieży, w tym uzupełnieniu tynków oraz wykonaniu bramy drewnianej z okuciami, zabezpieczającej wejście do wieży. Przewidziano również wymianę dachu, wykonanego z gontu, ułożenie posadzki z cegły w środku wieży oraz opaski z kamienia wokół obiektu.

Integralną częścią projektu jest również zagospodarowanie niewielkiej działki wokół wieży oraz przygotowanie drogi dojazdowej.

Zobacz też: Chełmskie osiedla przejdą przemianę

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe