Policja sprawdzi światła aut kierowców. Można stracić dowód rejestracyjny

  • 01.10.2021, 08:48 (aktualizacja 01.10.2021, 09:02)
  • News4Media
Policja sprawdzi światła aut kierowców. Można stracić dowód rejestracyjny iStock
Policjanci przez ponad miesiąc będą wnikliwie przyglądać się prawidłowemu ustawieniu świateł w naszych samochodach. Warto zadbać o wyregulowanie reflektorów, zanim „drogówka” zabierze nam dowód rejestracyjny i wręczy mandat karny. W niektórych stacjach diagnostycznych wkrótce będzie można zrobić to za darmo.

Nie dbamy o światła

Według badań Instytutu Transportu Samochodowego, większość polskich kierowców zapomina o tym, jak ważne jest ustawienie reflektorów. Zagadnienie to powraca szczególnie jesienią i zimą, kiedy szybciej zapada zmrok, a niedostateczne oświetlenie znacznie obniża komfort i bezpieczeństwo jazdy. Policja przypomni kierowcom o tym obowiązku w wielkiej akcji, która potrwa od końca października do początku grudnia. Dla zapominalskich przewidziane są mandaty i wyłączenia niedostosowanych technicznie pojazdów z ruchu drogowego.

Diagności wychodzą klientom naprzeciw

Dlatego 23 października, 6 i 20 listopada oraz 4 grudnia, będzie można skorzystać z bezpłatnej usługi wyregulowania świateł w samochodach. "Twoje światła – nasze bezpieczeństwo” to wspólne działanie stacji kontroli pojazdów z mundurowymi. Do 21 października Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów ogłosi pełną listę zakładów, które mogą już teraz zgłaszać swoją gotowość do włączenia się w przedsięwzięcie.

Jakie elementy podlegają kontroli?

Przy użyciu specjalnego, mobilnego przyrządu, policja sprawdzi wysokość padania światła, poziom jego natężenia oraz granicę pomiędzy światłem i cieniem. Te trzy elementy decydują o odpowiedniej widoczności na drodze i nieoślepianiu kierowców poruszających się w przeciwnym kierunku. Według Anny Zielińskiej z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS, najwięcej wypadków śmiertelnych występuje na drogach nieoświetlonych. Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego, nie musimy czekać do końca października. Większość stacji diagnostycznych wykona zabieg bez wcześniejszego zapisywania się na konkretny termin. Koszt usługi nie powinien przekroczyć 20 zł, a jej wykonanie zajmuje zwykle kilka minut.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe