Chełm: Ikona z Athos już w naszej cerkwi

  • 28.09.2021, 07:30
  • AN
Chełm: Ikona z Athos już w naszej cerkwi
Prokatedralna Parafia Prawosławna św. Jana Teologa w Chełmie uroczyście obchodziła święta Narodzin Bogurodzicy i Chełmskiej Ikony Matki Bożej. Wierni przywitali w mieście ikonę, będącą kopią Chełmskiej Bogurodzicy napisaną na Świętej Górze Athos.

Uroczystości, jak podkreśla ks. dr Jarosław Szczur, proboszcz parafii prawosławnej św. Jana Teologa w Chełmie, miały szczególny charakter. Rozpoczął je niedzielny koncert pieśni liturgicznych i paraliturgicznych poświęconych Bogurodzicy. W poniedziałek wierni spotkali się na procesji, która wyszła na spotkanie Chełmskiej Ikony Bogurodzicy. Po powrocie do świątyni miało miejsce ubogacenie ikony panagią z cząsteczką relikwii szaty Przenajświętszej Bogurodzicy. Następnie rozpoczęło się całonocne czuwanie. Nabożeństwu przewodniczył arcybiskup lubelski i chełmski Abel. Centralnym punktem uroczystości była wtorkowa św. Liturgia, podczas której kazanie wygłosił biskup Wiktor. Hierarcha podkreślił szczególną rolę Bogurodzicy w życiu każdego człowieka.

Ikona chełmskiej Bogurodzicy pielgrzymowała m.in. do Muzeum Ikony Wołyńskiej w Łucku, do Katedry Metropolitalnej św. Równej Apostołom Marii Magdaleny w Warszawie, parafii prawosławnej św. Jana Klimaka na warszawskiej Woli oraz na św. Górę Grabarkę. Do Chełma przyjechała z katedry Przemienienia Pańskiego w Lublinie.

Co ciekawe, ikona, która zostanie już w chełmskiej świątyni, jest wiernym odwzorowaniem tej, która była niegdyś na Górze Chełmskiej. Piszący ją artyści skopiowali nawet ubytki, które powstały na przestrzeni wieków.

Na koniec uroczystości w chełmskiej cerkwi ordynariusz Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, arcybiskup Abel odznaczył Orderem św. Marii Magdaleny II stopnia – ks. prot. Jarosława Szczura oraz Orderem św. Marii Magdaleny III stopnia: Tomasza Darmorosta i Nadzieję Żukowską.

Teraz czytane: Różowe skrzyneczki w szkołach - w czym mają pomóc uczennicom?

 

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe