Chełm: Radny apeluje o różowe skrzyneczki

  • 28.09.2021, 07:25
  • AN
Chełm: Radny apeluje o różowe skrzyneczki
Radny Mariusz Kowalczuk proponuje, aby w chełmskich szkołach pojawiły się tzw. różowe skrzyneczki. Mają one być orężem walki z wykluczeniem menstruacyjnym wśród uczennic. Interpelację w tej sprawie złożył w ubiegłym tygodniu.

Chodzi o skrzynki ustawione w placówkach oświatowych, dzięki którym dziewczęta miałyby bezpłatny dostęp do podpasek czy tamponów.

- Kulczyk Foundation i Founders Pledge przeprowadziły badania, z których wynika, że 21 proc. dziewcząt opuszcza zajęcia lekcyjne z powodu braku podpasek, a 10 proc. dziewcząt podczas miesiączki nie wychodzi z domu - argumentuje radny Kowalczuk. - Powoduje to ograniczenie podstawowego prawa do edukacji i wolności. Nawet w najbardziej rozwiniętych aglomeracjach zdarza się, że uczennice tracą możliwość uczęszczania na lekcje z powodu braku dostępu do artykułów higienicznych.

Taka sytuacja, zdaniem radnego, wywołuje nie tylko dyskomfort fizyczny, ale też odciska piętno na sferze psychicznej i emocjonalnej. Dlatego właśnie Kowalczuk zwrócił się do władz miasta z prośbą o zakup i montaż w chełmskich szkołach różowych skrzynek z bezpłatnymi środkami higieny osobistej.

Koszt takiej skrzynki to 65 zł brutto. Są dwie możliwości ich pozyskania. Urząd miasta lub szkoła może sfinansować skrzynkę samodzielnie, druga opcja to kontakt z Grupą Różowa Skrzyneczka, która zajmuje się finansowaniem zakupu takich skrzynek.

- W sieci dostępna jest mapa, na której można odnaleźć miejsca, gdzie funkcjonują takie skrzyneczki. Niestety, nasze miasto nie występuje na tej mapie. Mam nadzieję, że to się zmieni - tłumaczy Mariusz Kowalczuk.

Do sprawy wrócimy.

Teraz czytane: Jola Kramek potrzebuje pomocy

 

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe