Gm. Wyryki: Parafia w Horostycie wyróżniona

  • 24.09.2021, 07:55
  • TS
Gm. Wyryki: Parafia w Horostycie wyróżniona
Cztery obiekty sakralne z naszego regionu zostały nagrodzone „Laurem konserwatorskim 2021”. Odznaczenie, które przyznawane jest najlepiej odrestaurowanym zabytkom, otrzymała parafia prawosławna pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie (gm. Wyryki).

Wojewódzki konkurs „Laur konserwatorski” organizowany jest co roku przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pod patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków, wojewody lubelskiego i marszałka województwa lubelskiego. Jego celem jest wyłonienie wyróżniających się realizacji konserwatorskich, cechujących się wysoką jakością, prawidłowością działań przy zabytkach, szczególną dbałością o kompleksowe przywrócenie im świetności i utrwalenie wartości oraz znaczenia. Organizatorzy wyróżniają wzorowych inwestorów – gospodarzy zabytków, a także wykonawców prac. Nagrody w tegorocznej 22. edycji konkursu wręczono 10 września w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Lublinie. Kapituła przyznała cztery „Laury Konserwatorskie”. Jeden z nich powędrował do prawosławnej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie (gm. Wyryki). To wszystko za prace restauratorskie i konserwatorskie przy cerkwi wraz z wyposażeniem jej wnętrza.

- Kto ciężko pracuje, ten zbiera laury. Cieszymy się z tego prestiżowego wyróżnienia. Dedykujemy je mieszkańcom gminy Wyryki, a w szczególności naszym parafianom – podkreśla ks. Tomasz Łotysz, proboszcz parafii w Horostycie. - Tak naprawdę renowację cerkwi rozpoczęliśmy w 2006 roku, począwszy od remontu fundamentów, podniesienia parafii i wymiany podwalin, poprzez wykonanie nowych podmurówek, remont więźby dachowej wraz z wymianą gontu, po remont dzwonnicy, który odbył się w 2007 roku – wylicza ks. Łotysz. - Te najważniejsze prace wykonano jednak w latach 2018-2020. W tym okresie przeprowadziliśmy renowację podłogi, sufitu, drzwi i okien, remont elewacji, parkanu dookoła cerkwi i więźby dachowej na dzwonnicy. Ponadto udało się wykonać renowację polichromii ściennej i sufitowej, a także odrestaurować kilka elementów ruchomych, takich jak: grób pański, feretrony oraz 18-wieczne ikony – mówi proboszcz cerkwi w Horostycie.

Prace, które wykonano między 2018, a 2020 rokiem kosztowały około 1,5 mln zł. Parafia pozyskiwała środki z różnych źródeł, m.in. Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, samorządu gminy Wyryki (w ramach funduszu sołeckiego), a także samorządu powiatu włodawskiego.

- Zakończenie renowacji i otrzymanie tytułu „Laur Konserwatorski 2021” to dla mnie zwieńczenie wieloletniej pracy przy zabytkach. I nie tylko chodzi mi tutaj o remont cerkwi w Horostycie, ale także o remonty świątyń w Holi i Sosnowicy, gdzie również jestem proboszczem. Najbardziej zależało mi na tej pierwszej miejscowości, ale w Holi i Sosnowicy również jest obecnie pięknie – mówi ks. Łotysz.

Parafia prawosławna pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie ma jeszcze jeden powód do świętowania. Już w najbliższą niedzielę (26 września) odbędą się uroczystości z okazji 500-lecia cerkwi. Tego dnia świątynia zostanie poświęcona przez prawosławnego lubelskiego i chełmskiego arcybiskupa Abla.

- W programie tego święta mamy też boską liturgię oraz poświęcenie okolicznościowego pomnika, znajdującego się przy cerkwi. Ma on symbolizować 500-lecie – tłumaczy ks. Łotysz.

Obecny wystrój świątyni w Horostycie nawiązuje do tego z przełomu XVIII i XIX w. W latach sześćdziesiątych parafia wraz z filią w Holi liczyła 360 wiernych. Stan ten utrzymał się do końca lat 70, XX wieku. Obecnie parafia liczy około 150 wiernych.

Teraz czytane: Mało chętnych na szczepienia w krasnostawskich szkołach

 

TS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe