W niedzielę warto, żeby wierni poszli do kościoła. Będzie specjalna akcja

  • 23.09.2021, 08:47 (aktualizacja 23.09.2021, 10:34)
  • News4Media
W niedzielę warto, żeby wierni poszli do kościoła. Będzie specjalna akcja iStock
Zazwyczaj działo się to w październiku, ale władze Kościoła katolickiego w Polsce zdecydowały o organizacji akcji w tym miesiącu. Wskazały najbliższą niedzielę – 26 września.

Przed świątyniami staną wyznaczone osoby. Obecne będą także we wnętrzach kościołów, a ich zadaniem będzie obserwowanie wiernych. Tak jest co roku, bo co roku takie działania są podejmowane. Różnica polega na tym, że dotychczas Konferencja Episkopatu Polski wybierała termin październikowy, a tym razem wskazała na wrzesień. Na najbliższą niedzielę.

Chodzi o liczenie wiernych, które przeprowadza Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Celem tej akcji jest nie tylko wskazanie, ile osób jest obecnych na mszach świętych (dominicantes), ale także policzenie ilu z wiernych przystępuje do komunii świętej (communicantes). Księża muszą także wypełnić specjalną ankietę, w której powinni podać informacje także o zabytkach znajdujących się na terenie diecezji. A co do samego liczenia wiernych, to w druku jaki muszą wypełnić znajduje się instrukcja: „Liczeniem obejmujemy wszystkich obecnych na Mszy św. od 7 lat wzwyż, przy czym osobno należy policzyć mężczyzn (w tym chłopców w wieku szkolnym) oraz kobiety (w tym dziewczynki w wieku szkolnym). Liczenie należy przeprowadzić przed lub po każdej Mszy św. za pomocą starszych ministrantów lub innych osób godnych zaufania. Prosimy o wpisywanie danych dla poszczególnych Mszy św., zarówno liczby obecnych wiernych jak i liczby rozdanych Komunii  św. Uwzględnić należy również msze św. sobotnie odprawiane w liturgii niedzielnej”.

Kościół w liczbach

Zebrane dane zostaną opracowane i uzupełnione o kolejne informacje, a następnie upublicznione, co przedstawi pełny obraz Kościoła katolickiego w Polsce i naszą religijność. Ostatni taki raport został pokazany w grudniu 2020 roku (na podstawie liczenia wiernych z jesieni 2019). Wówczas wskaźnik dominicantes wyniósł 36,9 procent, a communicantes, 16,7 procent. Najwyższy wskaźnik odnotowano w diecezji tarnowskiej (70,8 proc.), rzeszowskiej (62,1 proc.) i przemyskiej (58,5 proc.). Najniższy zaś w szczecińsko-kamieńskiej (23,3 proc.), łódzkiej (23,6 proc.) oraz koszalińsko-kołobrzeskiej (23,8 proc.). Na lekcje religii uczęszczało 87,6 proc. uczniów. W 2019 roku sakramentu chrztu udzielono 372,9 tys. osobom, o ponad 3,5 proc. mniej niż w 2018 roku. Do pierwszej komunii św. przystąpiło niespełna 400 tys. osób. Sakrament bierzmowania przyjęło 382,5 tys. osób, czyli zdecydowanie więcej niż rok wcześniej, co wynikało ze zmian wieku udzielania tego sakramentu. Sakrament małżeństwa został udzielony 125 tys. parom.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe