Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama Stachniuk Optyk

Pracownicy chełmskiego sądu też protestują

Pracownicy Sądu Rejonowego w Chełmie w piątek dołączyli do ogólnopolskiego protestu. Wyszli przed budynek przy ul. Kopernika. Domagają się m.in. 12-procentowej podwyżki płac.
Pracownicy chełmskiego sądu też protestują

- Dołączamy do ogólnopolskiego protestu, wspieramy kolegów i koleżanki z Warszawy oraz innych sądów i prokuratur – mówi Ernest Sawosz, protokolant sądowy VII wydziału Sądu Rejonowego w Chełmie. – Bez nas sprawna administracja sądowa, można powiedzieć, nie istnieje.

W piątek (10 września) w Warszawie odbył się protest pracowników sądów i prokuratur. Ulicami Warszawy przeszedł „Czerwony marsz”. Manifestanci wręczyli petycje przedstawicielom Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, resortu sprawiedliwości i parlamentu. Głównymi postulatami protestujących są: podwyżka wynagrodzeń i rezygnacja z planów ich „zamrożenia” oraz zwiększenie liczby etatów pracowników wymiaru sprawiedliwości, aby zapewnić mu sprawne funkcjonowanie. Chodzi też o walkę z mobbingiem, złymi warunkami pracy i brak dialogu. Zapowiadają, że będą protestować do skutku. Nie wykluczają nawet cotygodniowych manifestacji.

- Prośba o 12-procentową podwyżkę nie wydaje się zbytnio wygórowana, mamy przecież inflację ponad 5 proc. Chcemy godnej płacy, bo za płacą idzie jakość, a ludzie nie przychodzą do pracy do sądu chętnie, widząc, jaka jest podstawa - dodaje Ernest Sawosz. - Osoby zaczynające u nas mają niewiele ponad najniższą krajową.

Od kilku tygodni protestują także pracownicy administracyjni chełmskiej prokuratury. Co środę wychodzą przed budynek walczyć o lepszą płacę.

Zapowiadane przez rząd zamrożenie płac w sferze budżetowej spotkało się ze zdecydowaną reakcją Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej. Rada główna przyjęła uchwałę, w której wyraża swoje zaniepokojenie i sprzeciw wobec propozycji zamrożenia wynagrodzeń w budżetówce w 2022 roku. Związkowcy podkreślają również, że prokuratura, jako jedyny urząd państwowy, pracował w trybie dwuzmianowym przez cały okres pandemii, zapewniając bezpieczeństwo obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej.

Teraz czytane: Lubelskie w czołówce nowych zakażeń

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Sceptyk 14.09.2021 20:00
Mojej sprawy nie potrafią sfinalizować przez 12 lat.

TADEK 13.09.2021 23:07
CALY CMENTARZ NIEZASTAPIONYCH.

chelmianin 13.09.2021 11:30
Niech pracownicy administracyjni skończą studia prawnicze, w każdym urzędzie wymaga się studiów kierunkowych, tylko nie w sądownictwie i prokuraturze.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama