Pracownicy chełmskiego sądu też protestują

  • 13.09.2021, 10:48
  • (apm)
Pracownicy chełmskiego sądu też protestują
Pracownicy Sądu Rejonowego w Chełmie w piątek dołączyli do ogólnopolskiego protestu. Wyszli przed budynek przy ul. Kopernika. Domagają się m.in. 12-procentowej podwyżki płac.

- Dołączamy do ogólnopolskiego protestu, wspieramy kolegów i koleżanki z Warszawy oraz innych sądów i prokuratur – mówi Ernest Sawosz, protokolant sądowy VII wydziału Sądu Rejonowego w Chełmie. – Bez nas sprawna administracja sądowa, można powiedzieć, nie istnieje.

W piątek (10 września) w Warszawie odbył się protest pracowników sądów i prokuratur. Ulicami Warszawy przeszedł „Czerwony marsz”. Manifestanci wręczyli petycje przedstawicielom Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, resortu sprawiedliwości i parlamentu. Głównymi postulatami protestujących są: podwyżka wynagrodzeń i rezygnacja z planów ich „zamrożenia” oraz zwiększenie liczby etatów pracowników wymiaru sprawiedliwości, aby zapewnić mu sprawne funkcjonowanie. Chodzi też o walkę z mobbingiem, złymi warunkami pracy i brak dialogu. Zapowiadają, że będą protestować do skutku. Nie wykluczają nawet cotygodniowych manifestacji.

- Prośba o 12-procentową podwyżkę nie wydaje się zbytnio wygórowana, mamy przecież inflację ponad 5 proc. Chcemy godnej płacy, bo za płacą idzie jakość, a ludzie nie przychodzą do pracy do sądu chętnie, widząc, jaka jest podstawa - dodaje Ernest Sawosz. - Osoby zaczynające u nas mają niewiele ponad najniższą krajową.

Od kilku tygodni protestują także pracownicy administracyjni chełmskiej prokuratury. Co środę wychodzą przed budynek walczyć o lepszą płacę.

Zapowiadane przez rząd zamrożenie płac w sferze budżetowej spotkało się ze zdecydowaną reakcją Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej. Rada główna przyjęła uchwałę, w której wyraża swoje zaniepokojenie i sprzeciw wobec propozycji zamrożenia wynagrodzeń w budżetówce w 2022 roku. Związkowcy podkreślają również, że prokuratura, jako jedyny urząd państwowy, pracował w trybie dwuzmianowym przez cały okres pandemii, zapewniając bezpieczeństwo obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej.

Teraz czytane: Lubelskie w czołówce nowych zakażeń

 

(apm)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Sceptyk
Sceptyk 14.09.2021, 20:00
Mojej sprawy nie potrafią sfinalizować przez 12 lat.
TADEK
TADEK 13.09.2021, 23:07
CALY CMENTARZ NIEZASTAPIONYCH.
chelmianin
chelmianin 13.09.2021, 11:30
Niech pracownicy administracyjni skończą studia prawnicze, w każdym urzędzie wymaga się studiów kierunkowych, tylko nie w sądownictwie i prokuraturze.

Pozostałe