Lubelskie w czołówce nowych zakażeń

  • 13.09.2021, 10:44
  • DBEZ, GD
Lubelskie w czołówce nowych zakażeń
Wojewoda lubelski zabezpiecza 300 łóżek zakaźnych w szpitalach w regionie. Spodziewa się szybkiego wzrostu liczby osób chorych na Covid-19.

- Mamy drugie miejsce w kraju pod względem bezwzględnej liczby osób zakażonych i najwyższy wskaźnik zakażeń - zakomunikował w ubiegłą środę wojewoda Lech Sprawka. Zestawienie tych danych z niezbyt wysokim poziomem zaszczepienia mieszkańców województwa, nie zapowiada nic dobrego. Dlatego służby wojewody przygotowują się na szybki wzrost liczby osób hospitalizowanych z powodu zakażenia koronawirusem.

W połowie ubiegłego tygodnia w lubelskim PSK1 było 20 pacjentów z Covid-19. Dzienna liczba zakażeń w województwie wynosiła 61.

- U nas tego wzrostu liczby osób zakażonych nie widać - mówi Lech Litwin, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu w Chełmie. W piątek na oddziale zakaźnym było zaledwie dwóch pacjentów z koronawirusem.

Statystyki sanepidu też nie były niepokojące. W ubiegły piątek co prawda w województwie lubelskim było 69 nowych zakażeń, co dawało nam drugie miejsce w Polsce, tuż za mazowieckim, jednak w powiecie chełmskim dzienna liczba zakażonych to tylko dwie osoby, a w Chełmie jedna. W powiecie krasnostawskim dziewięć osób otrzymało pozytywny wynik, a we włodawskim sanepid nie wykrył żadnego nowego zakażenia.

Z naszych ustaleń wynika, że w krasnostawskim szpitalu wybuchło ognisko COVID-19. W ubiegłym tygodniu koronawirusa potwierdzono u 26 osób. Wszystko zaczęło się od pacjenta, który został przyjęty na oddział chorób wewnętrznych, a potem był hospitalizowany na chirurgii. Gdy wystąpiły symptomy choroby zakaźnej, kierownictwo szpitala zleciło testy wśród  pracowników i hospitalizowanych osób.

- Nie znamy drogi zakażenia. Pozytywne wyniki na obecność koronawirusa w organizmach ma 14 pracowników i 12 pacjentów. Większość osób jest nie ma objawów lub są one sporadyczne. Osoby z personelu zostały skierowane do izolacji domowej. Do pracy będą wracały najprawdopodobniej pod koniec przyszłego tygodnia - powiedział nam w sobotę Andrzej Jarzębowski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu opieki Zdrowotnej w Krasnymstawie.

W związku z tą sytuacją, planowe przyjęcia na oddział chirurgiczny będą czasowo ograniczone. Realizowane będą tylko pilne operacje.

Czytaj także: Ludzkie szczątki znalezione podczas budowy drogi

 

DBEZ, GD

Czy w szkołach na stałe powinna zostać przywrócona nauka stacjonarna?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe