Krasnystaw: Zegarki Patka zna cały świat

  • 10.09.2021, 07:41 (aktualizacja 10.09.2021, 09:23)
  • GD
Krasnystaw: Zegarki Patka zna cały świat
Nie wszyscy wiedzą, że światowej sławy zegarmistrz Norbert Antoni Patek urodził się w Piaskach Szlacheckich. W ostatnią niedzielę sierpnia w tej miejscowości odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą pionierowi przemysłowej produkcji zegarków, który żył w latach 1812-1877.

Przez długi czas miejsce urodzenia Patka było kwestią sporną. Przełom nastąpił 8 lat temu, gdy w księgach parafialnych w Tarnogórze znaleziona została jego metryka. Od tego czasu lokalni pasjonaci historii szukali sposobu, aby upamiętnić człowieka o barwnym życiorysie.

- Norbert Antoni Patek urodził się 14 czerwca 1812 roku w Piaskach Szlacheckich w domu swojego dziadka Pawła Piaseckiego pod numerem 17. Jako 16-latek rozpoczął karierę wojskową, był uczestnikiem powstania listopadowego, podczas którego został dwukrotnie ranny i odznaczony krzyżem Virtuti Militari. Po upadku powstania wyemigrował do Francji, a następnie Szwajcarii, gdzie otworzył fabrykę zegarków oraz stworzył markę Patek-Phillippe o światowym zasięgu - opowiada Andrzej Gołąb, dyrektor Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie.

Wśród znanych posiadaczy zegarków firmy Patek-Philippe byli: królowa Wiktoria, książę Albert, car Mikołaj IIWiktor Emanuel IIIPius IX i Leon XIII, a także Maria Curie-Skłodowska, Albert EinsteinNils BohrWalt Disney czy Duke Ellington.

Wydarzenie „Virtuti Militari i zegarki. Antoni Patek patriota, geniusz przedsiębiorczości z Lubelszczyzny” składało się z trzech części. Najpierw w kościele św. Zofii w Tarnogórze została odprawiona msza święta w intencji bohatera uroczystości. Głównym punktem było odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Piaskach Szlacheckich. Na ścianie budynku pojawiła się również tablica informacyjna o życiorysie zegarmistrza. Ostatnim akcentem była konferencja popularno-naukowa w krasnostawskim muzeum.

Organizatorami wydarzenia było Krasnostawskie Towarzystwo Historyczne wraz z Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie ze Społecznym Komitetem Budowy Upamiętnienia Norberta Antoniego Patka w Piaskach Szlacheckich. 

GD

Czy w szkołach na stałe powinna zostać przywrócona nauka stacjonarna?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe