III Festiwal Sztuk Krasnych

  • 09.09.2021, 07:54 (aktualizacja 09.09.2021, 08:20)
  • AN
III Festiwal Sztuk Krasnych
Przez trzy dni trwać będzie w Krasnymstawie festiwal, któremu patronuje Stanisław Bojarczuk. Wydarzenie rozpocznie się 10 września. Wśród zaproszonych gości między innymi Marcin Kydryński, Adam Ferency i Alosza Awdiejew.

W piątek, 10 września, Krasnostawski Dom Kultury zaprasza do sali konferencyjnej, gdzie o godz. 17 odbędzie się spotkanie z dziennikarzem muzycznym Marcinem Kydryńskim. Niewiele osób wie, że jest on również kompozytorem, autorem tekstów, producentem, podróżnikiem i fotografem.

O godz. 19.30 w sali widowiskowej rozpocznie się koncert kapeli Maliszów. To rodzinna kapela z Męciny Małej (Beskid Niski) założona przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Ich twórczość inspirowana jest tradycyjną muzyką regionu, z którego pochodzą, czyli tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Kapela tworzy również własne utwory o charakterze polskim w oparciu o wypracowany już styl. Oprócz muzyki kapela zajmuje się również budową instrumentów.

W sobotę o godz. 13 w sali konferencyjnej odbędzie się spotkanie z Moniką Śliwińską, dziennikarką i redaktorką, która redaguje stronę o życiu i twórczości Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Na godzinę 15 zaplanowano spotkanie autorskie z Witoldem Szabłowskim, dziennikarzem i reportażystą, laureatem Nagrody Dziennikarskiej Parlamentu Europejskiego.

O godz. 17 w sali widowiskowej Adam Ferency poczyta zebranym utwory Stanisława Bojarczuka. O godz. 18.30 w sali konferencyjnej odbędzie się spotkanie autorskie z pisarzem Łukaszem Orbitowskim, laureatem m.in. Paszportu „Polityki” i Nagrody Zajdla.

Na finał tego dnia wystąpi Alosza Awdiejew z programem jubileuszowym „Ech raz, jeszcze raz". Mistrz scenicznego dowcipu zaprezentuje się w nowej odsłonie muzycznej. Artysta wyczaruje niezwykłe klimaty piosenek żydowskich, rosyjskich romansów i szemranego półświatka Odessy czy pieśni cygańskich. Warto zaznaczyć, że Awdiejew od przeszło 50 lat mieszka w Polsce, a od ćwierć wieku jest - jak sam żartuje - "legalnym Polakiem z wyboru, a nie z przymusu". Dlaczego "legalnym"? Dlatego, że minęło już 25 lat od chwili, kiedy uzyskał polskie obywatelstwo. Związek z Polską zaowocował nie tylko profesurą na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale i pracą artystyczną - Alosza świętuje nie tylko 80. urodziny, ale również jubileusz 45-lecia współpracy z krakowską "Piwnicą pod Baranami".

12 września KDK zaprasza z kolei na spektakl „Gdy przyjdzie sen” w wykonaniu aktorów Teatru Ludowego w Krakowie.

Na wszystkie wydarzenia, oprócz niedzielnego spektaklu, wstęp wolny. Zaproszenia dostępne w kasie KDK.

 

AN

Czy w szkołach na stałe powinna zostać przywrócona nauka stacjonarna?

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe