Ze świętej Góry Athos do Chełma

  • 09.09.2021, 05:53
  • AN
Ze świętej Góry Athos do Chełma
Tegoroczne uroczystości ku czci Narodzin Bogurodzicy oraz Chełmskiej Ikony Matki Bożej będą wyjątkowe. Do naszej cerkwi pw. św. Jana Teologa przyjedzie wyjątkowa ikona, która ma być wsparciem i motywacją do duchowego rozwoju wiernych...

- Uroczystości, na które serdecznie zapraszamy, odbywają się w naszej parafii co roku, ale w tym będą miały szczególny charakter. Tak naprawdę potrwają trzy dni. Preludium do właściwych wydarzeń będzie stanowić  II koncert pieśni liturgicznych i paraliturgicznych ku czci Bogurodzicy, który odbędzie się 19 września - tłumaczy ks. dr Jarosław Szczur, proboszcz parafii prawosławnej św. Jana Teologa w Chełmie.

W koncercie udział wezmą: chór dziecięco-młodzieżowy Soboru św. Trójcy z Hajnówki, Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej Katapetasma z Warszawy oraz chór parafii prawosławnej Wszystkich Świętych Ziemi Wołyńskiej "Wołyńskie dzwony" z Łucka. Występy odbędą się w chełmskiej cerkwi. Początek o godz. 16. Wstęp wolny.

Główne uroczystości zaplanowano 20 i 21 września. Już pierwszego dnia do naszego miasta przyjedzie kopia Chełmskiej Ikony Bogurodzicy, która została napisana na św. Górze Athos w Grecji.

- Pragniemy w sposób uroczysty wprowadzić ikonę do miasta oraz cerkwi. Będziemy na nią czekać przy rondzie im. Jana Pawła II ok. godz. 16, skąd w procesji odprowadzimy ją do świątyni - tłumaczy proboszcz. -  Po powrocie do cerkwi zebrani uczestniczyć będą w ubogaceniu ikony panagiją z cząsteczką relikwii szaty Przenajświętszej Bogurodzicy. O godz. 17 rozpocznie się nabożeństwo Całonocnego Czuwania.

Ikona pielgrzymowała już m.in. do Muzeum Ikony Wołyńskiej w Łucku, do Katedry Metropolitalnej św. Równej Apostołom Marii Magdaleny w Warszawie, parafii prawosławnej św. Jana Klimaka na warszawskiej Woli oraz na św. Górę Grabarkę. Obecnie znajduje się w katedrze Przemienienia Pańskiego w Lublinie.

Co ciekawe, ikona, która zostanie już w chełmskiej świątyni, jest wiernym odwzorowaniem tej, która była niegdyś na Górze Chełmskiej. Piszący ją artyści skopiowali nawet ubytki, które powstały na przestrzeni wieków.

- Ikona ta jest wpisana w tożsamość Chełmszczyzny. Pierwsze wzmianki o niej dotyczą początku XI wieku, te bardziej wiarygodne XIII jak i XVII wieku. Jednak dotąd nikt nie napisał wiernej kopii średniowiecznej ikony. Ta jest wyjątkowa i nasza - tłumaczy ks. dr Jarosław Szczur.

21 września o godz. 8.15 odsłużony zostanie Akatyst ku czci Chełmskiej Ikony Matki Bożej wraz z Małym poświęceniem wody. Na godz. 9.45 zaplanowano powitanie hierarchów, którzy wezmą udział w Boskiej Liturgii, która rozpocznie się o godz. 10. Celebrować ją będzie JE Abel - arcybiskup lubelski i chełmski. Swoją obecność na uroczystości zapowiedzieli wierni prawosławni m.in. z Warszawy, Białegostoku i Szczecina.

Teraz popularne: Kolejny pracownik opuścił Urząd Miasta Chełm

 

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe