Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Gm. Siennica Różana: Radna broni dworku przed Trzebiatowskim

Czy malarz Janusz Trzebiatowski został honorowym obywatelem gminy niezgodnie z regulaminem przyznawania tego tytułu? Jedna z radnych chce wiedzieć, jakie są jego zasługi dla regionu. Pyta również, dlaczego sala konferencyjna w urzędzie gminy została nazwana jego imieniem bez żadnej uchwały. Wydarzenia te odbyły się przed siedmioma laty, ale - jak się okazuje - wciąż budzą u niektórych spore emocje.
Gm. Siennica Różana: Radna broni dworku przed Trzebiatowskim

Alicja Pacyk napisała kolejny list otwarty do Janusza Trzebiatowskiego. Radna z Zagrody domaga się, aby artysta udowodnił swoje zasługi dla Siennicy Różanej oraz ujawnił wnioskodawcę nadania mu honorowego obywatelstwa. Twierdzi, że szczegółowych informacji na ten temat nie może się doprosić od władz gminy.

Zgodnie z regulaminem nadawania honorowego obywatelstwa, wniosek powinien być przedstawiony w formie pisemnej. Ma zawierać uzasadnienie oraz dane zgłaszającego. Radna twierdzi, że samorząd takim pismem jednak nie dysponuje.

- Nasuwa się więc pytanie, jak to się stało, że otrzymał pan ten zaszczytny tytuł. Nikt nie wie, za co został przyznany i kto zgłosił tę inicjatywę. Jak to się stało, że uchwała została podjęta bez wniosku i zgłaszającego, a co najistotniejsze, z naruszeniem zasad określonych w regulaminie? - zastanawia się Alicja Pacyk.

Radna dodaje, że Trzebiatowski z pewnością wie, kto za tym wszystkim stoi. Ona, może tylko się domyślać, ale dziwi ją, że osoba ta teraz milczy.

- Czy to znaczy, że zrozumiała niewłaściwość swojego postępowania oraz to, że być może nie było z pana strony żadnych wybitnych i trwałych zasług na rzecz rozwoju i promocji gminy? Proszę rozważyć to we własnym sumieniu. Jeżeli moje wnioski są dla pana krzywdzące, proszę przedstawić własną wersję tamtych wydarzeń i określić zasługi, abyśmy wszyscy mieli przeświadczenie, że rzeczywiście zasługuje pan na miano Honorowego Obywatela Gminy Siennica Różana, a brak przestrzegania procedur przewidzianych przepisami regulaminu to tylko uchybienie - pisze w liście otwartym radna z Zagrody.

Pacyk poddaje również w wątpliwość kwestię związaną z nazwaniem sali konferencyjnej urzędu gminy imieniem Trzebiatowskiego. Dziwi ją, że rada gminy nie podejmowała uchwały w tej sprawie. Pytała urzędników, w jakim odbyło się to trybie i w oparciu o jakie przepisy.

- W odpowiedzi otrzymałam, że jedyną informacją w tej sprawie jest wzmianka w protokole obrad sesji rady gminy, podczas której nastąpiło otwarcie sali i nadanie imienia. Ponownie powtarza się więc sytuacja, że nie można określić inicjatora wniosku, trybu procedowania oraz nie wskazano przepisów prawa, jakie stanowiły podstawę tego rodzaju działania. Imię sala ma, był więc ktoś, kto to zainicjował i przeprowadził, ale znów ta osoba, z nieznanych nam pobudek, nie chce albo nie może przyznać się do nieuzasadnionego, bezpodstawnego działania - informuje Alicja Pacyk.

Dlaczego radna pyta o to teraz, po siedmiu latach? Uważa, że weryfikowanie zasług Trzebiatowskiego dla społeczności ziemi siennickiej jest zasadne w kontekście perspektywy przeznaczenia znaczącej części rewitalizowanego dworku na prace artysty. Nie tylko jej zdaniem - jak twierdzi - w budynku tym powinno być w pierwszej kolejności miejsce dla zachowania pamięci o tych wszystkich, którzy służyli i bronili ziemi siennickiej oraz promowali ją, dbali o jej rozwój i kultywowali tradycje. Wyremontowany za 4 mln zł obiekt powinien służyć mieszkańcom gminy.

Janusz Trzebiatowski został honorowym obywatelem gminy w czerwcu 2014 roku. Podczas tej samej uroczystości został też patronem sali konferencyjnej, w której znajduje się część podarowanych gminie prac artysty.

Sekretarz gminy Dariusz Turzyniecki informuje, że nadanie honorowego obywatelstwa było suwerenną decyzją ówczesnych władz i podważanie tego jest obecnie niezrozumiałe. W sprawie nazwania sali konferencyjnej imieniem artysty mówi podobnie, choć nie chce przesądzać, czy rada gminy powinna najpierw podjąć uchwałę w tej sprawie. Dodaje, że na ostatniej sesji większość radnych opowiedziała się za tym, żeby prace Janusza Trzebiatowskiego wystawić w dworku w jednej z sal na pierwszym piętrze. 

Czytaj także: Nowe mury dawnego ratusza na krasnostawskim rynku

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama