Jubileuszowy odpust na Górze Chełmskiej

  • 03.09.2021, 05:52 (aktualizacja 03.09.2021, 16:46)
  • AN
Jubileuszowy odpust na Górze Chełmskiej
90 lat istnienia parafii mariackiej w Chełmie i 75 lat koronacji kopii Cudownej Ikony Chełmskiej świętować będą pielgrzymi przybywający na tegoroczny odpust do bazyliki. W tym roku planowana jest też oktawa odpustowa, która potrwa do 15 września.

W sobotę, 4 września, rozpoczynają się na Górze Chełmskiej dwudniowe uroczystości odpustowe. W tym roku przeżywać je będziemy pod hasłem zaczerpniętym od błogosławionego prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego: "Wszystko postawiłem na Maryję".

Dla parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny to rok szczególny, przypadają bowiem dwa ważne jubileusze: 90-lecie istnienia parafii i 75-lecie koronacji kopii ikony Matki Bożej Chełmskiej, znajdującej się w ołtarzu głównym.

W dniach 4-6 września, podobnie jak w latach ubiegłych, odbywać się będzie triduum maryjne, przygotowujące bezpośrednio do uroczystości odpustowych. Poprowadzi je ks. Jerzy Krawczyk, archidiecezjalny moderator Ruchu Światło – Życie, były chełmski wikariusz.

- Przygotowania duchowe łączyć będziemy z mszą św. wieczorną w sobotę o godz. 17, w niedzielę cały dzień, w poniedziałek zaś o godz.18. Codziennie po ostatniej eucharystii zapraszamy na procesję różańcową z ikoną Matki Bożej Chełmskiej, a bezpośrednio po różańcu na apel maryjny. W tych dniach zachęcamy też do spowiedzi. Bardzo prosimy o duchowe wykorzystanie tego czasu - zachęca parafia w ogłoszeniach duszpasterskich.

Głównym gościem tegorocznych uroczystości odpustowych będzie ks. abp Adam Szal z Przemyśla. W sumie pontyfikalnej swój udział potwierdzili także: ks. abp Stanisław Budzik, ks. abp Artur Niziński, ks. bp Mieczysław Cisło, ks. bp Józef Wróbel i ks. bp Adam Bab.

Uroczystości 7 września rozpoczną się o godz. 16 powitaniem pielgrzymów. Na 17.30 zaplanowano nowennę do Matki Bożej Chełmskiej. Pierwsza msza odprawiona zostanie o godz. 18. Na godz. 21 zaplanowano Apel Maryjny, Drogę Krzyżową i Uwielbienie. O północy odprawiona zostanie kolejna msza. Uroczystości następnego dnia otwiera o godz. 1.30 Różaniec Fatimski. Na godz. 5.30 zaplanowano godzinki. W kolejnych godzinach - o 6, 7 i 8 - odprawione zostaną msze. Na godz. 9 zaplanowano mszę św. dla rodzin, podczas której przewidziano biskupie błogosławieństwo małych dzieci. Suma pontyfikalna odbędzie się o godz. 11.30. Na 16 zaplanowano mszę dla uczniów z błogosławieństwem tornistrów i przyborów szkolnych. O godz. 18 odprawiona zostanie ostatnia msza odpustowa.

Od tego roku parafia powrócić chce do tradycji przeżywania odpustu, wydłużając go poprzez oktawę, czyli od 9 do 15 września - do dnia pamiątki pierwszej koronacji w 1765 r. 9 września o godz. 18 modlić się będą w bazylice uczestnicy pielgrzymki ludzi starszych i chorych. Nabożeństwo połączone ma być z Sakramentem Namaszczenia Chorych. 10 września zarezerwowany jest na pielgrzymkę dziękczynną młodzieży, która przyjęła sakrament bierzmowania. 11 września godz. 17 przybędę do bazyliki uczestnicy pielgrzymki dziękczynnej dzieci pierwszokomunijnych z rodzicami. 12 września o godz. 18 spotkają się małżeństwa przeżywające jubileusze, chcący odnowić przyrzeczenia małżeńskie. 13 września o godz. 17.30 dotrze do bazyliki pielgrzymka grup formacyjnych, apostolskich i modlitewnych, w programie tego dnia również procesja fatimska. Na wtorek, 14 września, o godz. 18 zaplanowano wizytę pielgrzymki władz i osób pracujących w instytucjach samorządowych.

Zakończenie oktawy rozpocznie się 15 września godz. 18.

Teraz czytane: Czy na ulicy Wojsławickiej pojawią się szykany?

 

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe